avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Busuioceanuandrei

Activitate Busuioceanuandrei

Multumesc pentru raspunsul prompt. Dar au voie sa decinda pe grupuri de socializare (pct3) si alte decizii decat cele discutate la prima sedinta (pct1,2) ?
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca aceste cazuri sunt ilegale si cum pot proceda.

In urma sedintei de asociatie au fost discutate anumite decizii. Nefiind 50% prezenta,aceasta s-a anulat.
La urmatoarea sedinta fiind decisiva indiferent de numarul participantilor ,au participat 5 familii , s-au discutat acelesi probleme, iar pe langa acestea au mai fost bagate si altele. Este legal fiind 5 persoane?

1) Presedintele blocului sa fie scutit de asociatie pentru munca prestata, deoarece nu poate fi platit. 4 din 5 au votat da.

2) sa se vopseasca blocul (la fel)

3) Acum doua zile a mai fost un vot pe whatsapp pe grupul blocului. Sa se stranga 50 de lei pentru dezapezire. 22 de familii au votat da pe grup.

Acum toate aceste cheltuieli au fost bagate pe gat tururor, inclusiv mie care nu am fost de acord precizand faptul ca aceste decizii se iau la nivel de sedinta de asociatie , nu pe grupurile de socializare.

4) blocul nostru are parcare subterana. Eu unul nu am dorit sa cumpar, dar In schimb locatarii blocului de langa mine au locuri de parcare supraterane lipite de blocul nostru. Unele chiar sub jumatate din balcon. Am intrebat presedintlele daca este legal, mi-a confirmat ca da sunt legale.

Va rog frumos sa imi spuneti daca aceste lucruri sunt legale si cum as putea reclama , face o plangere .

Multumesc.