avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate lauraiacob

Activitate lauraiacob

Chiar si pentru perioada in care persoana figureaza ca angajat? Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine!
Buna ziua. Revin cu o intrebare: exista posibilitatea ca angajatul sa plateasca direct contributiile pentru o anumita perioada? Multumesc!
Buna ziua,

As avea nevoie de ajutorul dvs intr-un caz in care o companie nu si-a mai desfasurat activitatea, insa nu s-a inchis, singurul angajat ramanand cu contractul activ.

Angajatul a beneficiat de servicii medicale in perioada in care nu a mai lucrat la acea companie, contributiile sale nefiind platite.

Ce poate face angajatul astfel incat sa poata iesi la pensie si pentru a acoperi contributiile la sanatate si pentru pensie?

Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri.

Nu cunosc foarte bine terminologia si, incercand sa raspundem la unele intrebari, am facut cautari pe internet, dar informatiile se gasesc destul de greu, asa ca am incercat si varianta acestui forum.

Ea are 54 de ani si este foarte greu sa revina la serviciu dupa recuperare asa ca ne gandim la optiunile ramase. Poate solicita o pensie de invaliditate si nu ne este clar daca acest cod trecut pe concediul medical si pe scrisoarea medicala de la spital va afecta obtinerea ei.

Multumesc inca o data!
Buna ziua,

Mama mea a fost diagnosticata cu neoplasm mamar in urma cu cateva luni. A facut chimioterapie, timp in care i s-a eliberat concediu medical de catre medicul oncolog cu cod diagnostic 14. In luna februarie a fost operata si i s-a eliberat concediu medical de la spital cu cod diagnostic 01 boala obisnuita. Pentru a avea concediu medical continuu nu ar fi trebuit sa aiba acelasi cod de diagnostic? In eventualitatea in care va fi pensionata va trebui sa aiba concediu medical continuu? Ce este de facut in aceasta situatie? Multumesc!