Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care sunt urmarile in cazul in care o companie nu si-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care sunt urmarile in cazul in care o companie nu si-a mai desfasurat activitatea, insa angajatul nu si-a dat demisia, acesta poate iesi la pensie? In plus, ce se intampla daca a beneficiat de servicii medicale in acest timp?

Buna ziua,

As avea nevoie de ajutorul dvs intr-un caz in care o companie nu si-a mai desfasurat activitatea, insa nu s-a inchis, singurul angajat ramanand cu contractul activ.

Angajatul a beneficiat de servicii medicale in perioada in care nu a mai lucrat la acea companie, contributiile sale nefiind platite.

Ce poate face angajatul astfel incat sa poata iesi la pensie si pentru a acoperi contributiile la sanatate si pentru pensie?

Multumesc
lauraiacob, utilizator
Poate actiona in instanta pe angajator pentru neplata contributiilor.
Buna ziua. Revin cu o intrebare: exista posibilitatea ca angajatul sa plateasca direct contributiile pentru o anumita perioada? Multumesc!
Numai prin incheierea unor contracte de asigurare cu Casa de pensii (se poate retroactiv si pentru maxim 5 ani)/Casa de asigurari de sanatate.
Chiar si pentru perioada in care persoana figureaza ca angajat? Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine!
La sanatate nu are rost .. la pensie este posibil asa ceva.