avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate Anca_Jsk

Activitate Anca_Jsk

Buna ziua, am inregistrat o datorie la firma UPC in valoare de 50 roni, pentru neplata taxei de reziliere contract, la sfarsitul anului 2010. Motivul pentru care am inchis contractul a fost schimbarea domiciliului, firma fiind instiintata. Cu toate acestea ei mi-au trimis, dupa cum am aflat ulterior, somatii de plata la vechea adresa, desi contractul era reziliat. Inca de la deschiderea contractului, acestia aveau informatiile mele personale, inclusiv nr telefon, dar nu au ales sa ma instiinteze telefonic de restanta. Prin 2013 cred, ma contacteaza firma Credit Express informandu-ma ca au preluat datoria despre care nici macar nu stiam. Este corect, din punct de vedere legal, ca UPC-ul sa dea firmei de recuperari toate informatiile mele personale din contract? Recuperatorii ma suna necontenit, nu au nici sarbatori, si ma ameninta cu instanta. Am ales sa nu le mai raspund deoarece consider a fi santaj procedura lor. A doua mea intrebare ar fi daca recuperatorii de credite ma pot da in judecata in viitorul apropiat, anul acesta, dupa cum atesta? Stiu ca orice credit se prescrie la trei ani de la data scadentei, la cinci ani creditele la stat.
Mentionez ca am fost client UPC timp de 7 ani, avand doua contracte si nu s-a pus problema neplatii serviciilor. Am ales sa nu achit celor de la creditexpress din principiu. Cum ma pot apara de amenintarile saptamanale din partea recuperatorilor?