avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_joitescu

Activitate mihaela_joitescu

Răspuns la discuția succesiunea
Sa intelegem ca exista doua titluri, unul numai pe numele dvs. cu cei 2565 mp si inca unul pe numele tatalui in care pe langa alte parcele apar si cei 2565 mp?


EXACT.offff...nu mai stiu unde sa mai apelez cred ca singura varianta ramane un avocat:slap:
Răspuns la discuția succesiunea
Doamneee...ce incurcaturaaa...dar ma intreb cei care au analizat titlul cand am facut acel proiect nu aveau cum sa isi de seama ca actul nu e bun?sau cum am trecut-o pe nora mea in spatiu pe baza acestiu titlu ''invalid''.Parcela care mi-a fost ''trecuta'' mie apare pe singurul titlu de proprietate al tatalui meu.(bineinteles pe langa alte parcele la care eu nu am pretentii)ma intereseaza strict sa ma asigur ca titlul e valabil.


Se pune intrebarea cum de ati primit numai dvs. terenul din moment ce existau si alti mostenitori la data eliberarii titlului.


pentru ca tata a vrut sa-mi treaca mie acei 2565 mp...eu fiind singura fata ,sa aiba o siguranta ca o sa raman cu acea parcela.acum va intreb eu:trebuie sa iau parte neaparat la succesiune(in conditiile in care nu am alte pretentii) sau pot apela la uzucapiune?se poate sa fi fost doar un titlu facut in asa fel incat dupa moartea lui eu sa devin automat proprietar de drept a parcelei fara sa iau parte la succesiune?
Răspuns la discuția Uzucapiunea
cei de la primarie spun ca nu exista la ei nici o dovada ca acel teren mi-a fost trecut.pe titlul meu de proprietate scrie asa.
Comisia Judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor,pe baza propunerii Comisiei comunale,orasenesti,municipale si a prevederii Legii nr.18/1991 a Fondului Funciar , DECLARA:
Cetateana x (adica eu) mostenitoarea defunctului(si aici e liber) din satul y comuna..judetu.....primeste in proprietate 2565 mp din care:
-prin constituirea dreptului de proprietate 2565 mp situata pe teritoriuly(domiciliul meu).structurata si amplasata conform celor de pe verso.Proprietarul va exercita asupra celor de mai sus toate drepturile si obligatiile ce decurg prin lege.
si pe verso scrie exact unde anume e amplasat terenul acela.adica bucata aceea de 2565 mp pt care eu am platit impozit timp de 15 ani.si pe care am construit si o casa pe baza acestui titlu


apoi sunt semnaturile si stampile alea prefectului secretarului de la Directia generala pentru agricultura si alimentatie si de la oficiul de cadastru si organizarea teritoriului.
vreau sa va spun ca acest titlu s-a facut pana sa moara tatal meu.si sunt singura care e trecuta.astept un raspuns daca ma puteti ajuta in vreun fel.multumesc

ps.:acei 2565 mp care mi i-a ''trecut'' mie sunt pe titlul de proprietate al tatalui
Răspuns la discuția succesiunea
nu stiu sa va raspund la aceasta intrebare.nu ma pricep la ''acte'' si pana in momentul de fata nu m-am indoit de faptul ca sunt ''proprietara''.existau mostenitori la momentul respectiv si anume mama mea si ceilalti doi frati ai mei.si acum sincer sa va spun ma intreb si eu cum mi-au eliberat acel titlu.tin sa precizez ca nu am facut nici un contract de vanzare cumparare sau altceva cu tatal meu.
spuneti-mi va rog ar trebui sa merg la un birou de avocatura cu toate actele sa ma lamureasca sau ce ar trebui sa fac?sa dau primaria care a eliberat titlu in judecata?intradevar titlul este invalid si am platit impozit 15 ani degeaba?dar alta intrebare ar fi cum am reusit sa fac acel proiect cu bani de la UE ,pe care i-am si primit ulterior daca acum cei de la primarie spun ca actul nu e valid??nu mai inteleg nimic.poate ma lamuriti cat de cat.si altceva as vrea sa va intreb se poate face uzucapiune in aceste conditii??
Răspuns la discuția succesiunea
cei de la primarie spun ca nu exista la ei nici o dovada ca acel teren mi-a fost trecut.pe titlul meu de proprietate scrie asa.
Comisia Judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor,pe baza propunerii Comisiei comunale,orasenesti,municipale si a prevederii Legii nr.18/1991 a Fondului Funciar , DECLARA:
Cetateana x (adica eu) mostenitoarea defunctului(si aici e liber) din satul y comuna..judetu.....primeste in proprietate 2565 mp din care:
-prin constituirea dreptului de proprietate 2565 mp situata pe teritoriuly(domiciliul meu).structurata si amplasata conform celor de pe verso.Proprietarul va exercita asupra celor de mai sus toate drepturile si obligatiile ce decurg prin lege.
si pe verso scrie exact unde anume e amplasat terenul acela.adica bucata aceea de 2565 mp pt care eu am platit impozit timp de 15 ani.si pe care am construit si o casa pe baza acestui titlu


apoi sunt semnaturile si stampile alea prefectului secretarului de la Directia generala pentru agricultura si alimentatie si de la oficiul de cadastru si organizarea teritoriului.
vreau sa va spun ca acest titlu s-a facut pana sa moara tatal meu.si sunt singura care e trecuta.astept un raspuns daca ma puteti ajuta in vreun fel.multumesc

ps.:acei 2565 mp care mi i-a ''trecut'' mie sunt pe titlul de proprietate al tatalui
Răspuns la discuția succesiunea
asta au spus si cei de la primarie.ca nu exista nici un act care sa dovedeasca,ca s-a facut o vanzare-cumparare..donatie sau altele.si de aceea titlul nu e valabil.dar ma intreb cum am reusit sa o trec pe nora mea in spatiu sau sa fac acel proiect cu bani europeni cu un titlu care nu e valabil??eu platesc impozit pe bucata care o am trecuta pe titlul de proprietate.si pe casa care am construit-o pe bucata de teren care o am trecuta in titlu...si pe baza acelui titlu.

E posibil sa ma minta vreunul dintre frati doar ca sa aduca la masa succesorala si terenul meu?doar ca sa ma faca sa 'contribui' la costul succesiunii?
Discuție succesiunea
daca tatal meu mi-a trecut 2565 mp de pamant arabil pe care am construit si o casa pe numele meu am platit si impozit timp de 15 ani.am titlu de proprietate pe numele meu inainte de casatorie...dar cei de la primarie spun ca titlul nu e valabil din cauza ca nu exista la primarie nici un act care sa dovedeasca faptul ca mi-a trecut acea bucata de pamant prin vanzare-cumparare..,donatie,sau altele.se aplica uzucapiunea?si in plus ma intreb se poate sa nu fie actul valabil in conditiile in care pe baza acelui titlu am trecut-o pe nora mea in spatiu.,am facut un proiect cu bani europeni..si platesc si impozit de vreo 15 ani.precizez ca tatal meu a decedat dupa ce mi-a facut acel titlu de proprietate.vreau sa va mai spun ca am doi frati.unul din ei a deschis taxa de succesiune.si(spune el)ca asa au constat cei de la primarie ca titlul nu e valabil. va intreb ma afecteaza pe mine sau proprietatea primita de la tata, in vreun fel?e normal sa se aduca la masa succesorala si proprietatea mea?eu nu am alte pretentii.va rog ajutati-ma cu un raspuns.multumesc:)
Eu nu sunt in tara dar revin peste cateva zile.e posibil sa faca fratii mei in asa fel incat sa ''contribui'' si eu la cheltuielile pentru succesiune?



Discuție Uzucapiunea
daca tatal meu mi-a trecut 2565 mp de pamant arabil pe care am construit si o casa pe numele meu am platit si impozit timp de 15 ani.am titlu de proprietate pe numele meu inainte de casatorie...dar cei de la primarie spun ca titlul nu e valabil din cauza ca nu exista la primarie nici un act care sa dovedeasca faptul ca mi-a trecut acea bucata de pamant prin vanzare-cumparare..,donatie,sau altele.se aplica uzucapiunea?si in plus ma intreb se poate sa nu fie actul valabil in conditiile in care pe baza acelui titlu am trecut-o pe nora mea in spatiu.,am facut un proiect cu bani europeni..si platesc si impozit de vreo 15 ani.precizez ca tatal meu a decedat dupa ce mi-a facut acel titlu de proprietate.va rog ajutati-ma cu un raspuns.multumesc.:)