avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate camys

Activitate camys

Buna ziua,
Lucrez la o firma care presteaza servicii externalizate de consultanta in domeniul bancar (pentru o institutie financiara cunoscuta pe plan mondial).
Recent, m-am confruntat cu urmatoarea situatie(am sa relatez intai faptele care au condus la situatia in care ma aflu):
Recent, sefa peste toate filiale a considerat oportun sa reorganizeze activitatea, astfel incat"ajutorul de autorizator" si autorizatorul sa nu se mai ocupe decat de autorizat plati si sa invete sa autorizeze pe alte 2 filiale de care se ocupa ea, astfel incat sa o ajute (si ea autorizeaza plati pe cele 2 filiale), desi avea o persoana care se ocupa deja de asta si in plus, oricum punea alti colegi sa autorizeze folosind datele si autorizatia ei (adica sa faca munca ei fara sa existe dovezi decat cele vizuale, pentru ca in sistem apare autorizarea ei desi operatia a fost facuta de altcineva).
Ca urmare a acestei decizii, am ramas doar 2 persoane pe filiala care introduceau plati din 4 (o persoana a fost avansata iar ajutorul de autorizator se ocupa numai sa autorizeze la noi pe filiala si sa invete pe celelalte filiale). In plus ni s-au adusalte peroane noi pe care doar eu si colegul meu si el operator sa le invatam.
Ni s-au comunicat verbal aceste schimbari. La momentul respectiv, nu am contestat aceste decizii, dar dupa cateva zile in care mi s-a parut foarte stresant acest mod de lucru, m-am plans de faptul ca nu mise pare corect ca toata munca a 4 persoane a fost repartizata la numai 2 persoane si ca este foarte stresant actualul ritm de lucru (in conditiile in care ajutorul de autorizator nu primea f. mult de invatat pe celelalte filiale si nici la noi pe filiala nu era f mult de autorizat).M-am plans de acest lucru si de faptul ca mi se vorbea "de sus" de catre cele 2 colege autorizatoare. Toti colegii au fost de fata, a venit sefa de filiale si s-a urlat la mine ca ii contest decizia si ca a fost o doamna cu mine, cum indraznesc sa comentez privitor la deciziile ei. Am replicat ca doar mi-am spus parerea si nemultumirile, si ca daca nu exista un mod de rezolvare astfel incat toata lumea sa fie multumita o sa ma conformez si nu o sa mai spun nimic referitor la asta.
Ulterior, pentru ca s-a tipat la mine ca a fost o doamna cu mine , am chemat-o pe respectiva intr-o sedinta privata in care am spus asa: "pentru ca ai spus ca ai fost o doamna cu mine si recunosc ca ai fost (pentru ca in trecut am mai indraznit sa contest decizii care nu au fost drepte si pana la urma mi s-a inchis gura in acelasifel si am preferat sa tac ca sa am un loc de munca) imi ofer si eu ajutorul, sa invat si eu sa autorizez plati. Mi s-a spus ca e o idee foarte buna , referitor la colegele care imi vorbeau de sus mi s-a spus ca le stie ea ca sunt rele si ca asta se va vedea la evaluare, si mi s-a propus ca la finalul anului sa primesc un bonus :-). Am spus ca eu nu pentru bonus am mers acolo, ca vroiam doar sa se rezolve problemele referitoare la impartirea muncii si mi-am cerut zcuze ca am creat suparare.
De acolo, totul a luat o turnura demna de filmele in care se fac abuzuri asupra angajatilor.
Sefa s-a aliat cu cele doua colege autorizatoare, le-a spus ca m-am dus in sedinta ca sa le parasc, am fost data la o parte, nu mi s-a mai alocat munca decat f putin, celelate colege carora nici nu le-am pomenit numele fac in mod constant remarci negative la adresa mea fara sa nominalizeze (pentru ca in privat au barfit-o pe sefa de filiale de fata cu mine ca este rea si au spus lucruri urate la adresa ei si le-a fost frica ca le-am parat). Una dintre ele care este in relatii de prietenie cu cea care este sefa pe toata firma m-a batjocorit in fel si chip tot asa, fara sa nominalizeze, dar ca sa aud si sa imi dau seama ca despre mine este vorba. S-a ajuns la momentul in care cea care este sefa pe toata firma a venit "in vizita" la prietena ei si colega mea chipurile in povesti si s-au emis vorbe de genul 'I-am dat sa-i mearga fulgii si daca nu pleaca o facem noi sa plece. si atunci ramanem singurele sa ne buuram de liniste aici". Deci se pune o presiune psihologica asupra mea ca sa ma determine sa plec. si totul a inceput din momentul in care am refuzat bonusul pentru ca le e teama , stiu ca au nereguli si au facut multe lucruri incorect, inclusiv evaluari, ba sunt si colegi incadrati pe aceeasi functie cu colegii lor dar salarial au alt nivel..., e o atituine de genul "sa taci daca vrei sa iti pastrezi locul de munca".
De cand cu toate astea nu mai pot dormi, cred ca m-am imbolnavit de nervi pentru ca tremur incontinuu, imi tremura mainile si nu mai indraznesc sa vorbesc (inclusiv de asta si-au batut joc tot asa fara nominalizare "tremur de frica, imi e frica de sefa sau azi am decis sa fiu puternica, azi am decis sa nu mai tremur")
Eu nu vreau sa imi dau demisia cel putin pana cand nu imi gasesc alt loc de munca, am tacut in toata perioada de cand a inceput "linsajul public" si am facut ce mi s-a spus, dar imi e frica ca vor gasi motive sa ma dea afara, desi respect toate regulile care le respecta si colegii mei.
Ce ma sfatuiti sa fac?