avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Anca-Miruna

Activitate Anca-Miruna

Va multumesc pentru raspuns
ne este de un real folos
vom urma caile descrise
Va multumesc pentru raspuns sincer nu sunt deloc interesata de acesti bani. Oricum nu ne intra noua in buzunar si chiar de ar fi asa, as alege cu siguranta varianta sa scapam mai repede de ei decat sa beneficiez de niste bani in detrimentul sanatatii.
In conditiile in care ai doua malformatii cardiace si alte probleme nu esti interesat de asemenea bani. Dureros este ca nu putem decide pentru sanatatea noastra.
Calea cu actiunea in instanta va dura foarte mult...Din experienta mea personala cu justitia am ajuns la concluzia ca in Romania exista legi dar nu exista dreptate...
Buna ziua!
Ma numesc Anca si doresc sa fiu sfatuita legal intr-o problema destul de grava care priveste sanatatea mea, a familiei mele si acelorlati locatari din blocul in care locuiesc.
In blocul in care locuiesc eu la etajul 9 (ultimul etaj), deasupra noastra la etajul 10, a fost montata acum 10 ani o antena GSM cu foarte multi elementi, care dupa cum se stie este foarte periculoasa, avand efecte negative grave asupra sanatatii.
Eu am serioase probleme de sanatate de tip cardiac, am o fetita de 18 ani si un bebelus de 1 an si 3 luni, si impreuna cu sotul meu suntem foarte interesati sa scapam de aceste radiatii nocive pe care le emite chiar deasupra capului nostru.
Problema noastra este urmatoarea:
Aceasta antena a fost montata cu aprobarea locatarilor si a asociatiei cu 10 ani in urma. Noi ne-am mutat in august 2015. Nu ne-a suras situatia, dar avand in vedere ca era singurul apartament care s-a incadrat in pretul pe care il puteam plati atunci, am acceptat, cu speranta ca peste 2 ani vom scapa cu siguranta de antena.
A venit si timpul cand contractul a expirat respectiv august 2017. Nu s-a intamplat nimic. Din cate am inteles, firma a mai platit chiria o luna sau doua, apoi a sistat plata motivand ca nemaiavand nici un contract nu mai au in baza a ce plati. Nu ca as fi foarte interesata de acesti bani...deoarece acesti bani consider ca s-au strans pe ,,arderea" creierilor nostri a celor care locuiesc la etajele superioare... . Incercam sa va explic cum stau lucrurile..
Am uitat sa specific ca toti banii platiti pe chirie se afla in fondurile asociatiei de locatari si din cate am aflat s-au facut investitii de-a lungul timpului. La prima adunare generala in anul 2016 l-am instiintat pe administrator, stiind ca in 2017 expira contractul cu respectiva firma de telefonie mobila, ca nu mai sunt de acord cu reinnoirea contractului ca noi nu vom mai semna. Acelasi lucru au specificat si vecinii din fata noastra, stiind ca dpdv legal locatarii de la ultimul etaj trebuie sa fie de acord sau nu in asemnea situatii.
La o luna de la expirarea contractului s-a facut o solicitare firmei respective printr-un executor judecatoresc de demontare a antenei semnata iarasi de locatarii proprietari de la ultimul etaj. Pana in luna decembrie treburile au ramas la fel nedorind sa o demonteze, cand a venit o doamna reprezentanta a companiei respective de telefonie mobila care ne-a comunicat ca avem doua variante:
- sa-i dam in judecata ceea ce va dura foarte mult ( si ei stiu acest lucru convenindu-le)
- ori sa acceptam semnarea unei hartii prin care suntem de acord cu rezilierea si plecarea lor la sfarsitul luniii mai anul viitor (motivand ca va veni iarna si nu o pot demonta si au si foarte multe hartii de facut in ceea ce priveste rezilierea contractului.
De fapt, parerea mea e ca ei nu si-au gasit nici o locatie si trag de timp pentru a-si gasit un alt loc, obligandu-ne pe noi sa-i mai suportam aproape un an dupa ce au stat 10 ani. Este inadmisibil ceea ce ni se cere: noi nu stim cum sa scapam mai repede de aceste radiatii si ei stau cu forta inca un an distrugandu-ne sanatatea.
Oare chiar in calitate de cetateni liberi ai acestei tari nu avem dreptul de a ne pastra sanatatea si viata linistita? In mod fortuit trebuie sa acceptam variantele mizere pe care ni le propune acesta mare companie? Doar pentru faptul ca sunt o mare companie au dreptul sa decida asupra vietii noastre si a copiilor nostri?
Va rog daca exista cineva care s-a confruntat cu o speta similara, sau daca stie cum am putea spaca de ei definitiv in mod legal, sa ne sfatuiasca si pe noi cum am putea actiona.
cu multumiri,
Buna dimineata!
Sunt mama unei fetite de16 eleva in clasa a X-a. Fata mea este insarcinata in 5 luni si invata la un liceu din Bucuresti. Desi, acesta situatie in care se afla fiica mea nu este ceea ce am visat noi ca parinti pentru viitorul ei, fiind singurul nostru copil, vreau sa fiu alaturi de ea si sa o sustin. Isi doreste foarte mult acest copil, iar eu ca mama o voi ajuta si il voi creste ca pe copilul meu. Fetita mea este o eleva foarte buna are rezultate bune la invatatura, un elev care merge des la olimpiade scolare. Isi doreste sa faca o facultate in domeniul medical. Daca totul decurge bine cu sarcina, ar urma sa nasca la inceputul lunii august.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi cum ar trebui sa procedam, pentru ca noi nu ne dorim sa renunte la scoala. Ea isi doreste sa continuie liceul sa-si dea BAC-ul si sa urmeze o facultate. Ca parinte, consider ca are dreptul la educatie.
Fiind in 5 luni a inceput sa se vada burtica, imi este frica sa nu fie exmatriculata, nu stiu cum sa procedez, daca e legal sa se mai duca la scoala si cum ar trebui sa fac sa -i informez pe profesori. Nu vreau ca in momentul in care vor afla, sa o excluda. Pe de alta parte, inteleg ca mergand in acesta situatie, poate fi un exemplu negativ pentru ceilalti elevi.
Va rugam sa ne ajutati cu orice sfat, cu orice legislatie corespunzatoare acestui caz. Imi doresc sa stiu ce drepturi are fiica mea sa-si continue studiile, ca sa o pot apara in cazul in care se va pune problema exmatricularii. Deasemenea, daca cunoaste cineva asociatii si organizatii care apara drepturile mamelor minore va rog sa-mi dati informatii.
Consider ca fara educatie fiica mea nu se va descurca in viata.
Va multumesc!