avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate noralia

Activitate noralia

Răspuns la discuția Parasire de domiciliu
Multumesc mult ...pt toate raspunsurile...e adevarat ca am folosit forumul mai mult pt o descarcare nervoasa si mentala...si cumva am vrut sa mi se confirme ca ceea ce urmeaza ...se apropie de ceea ce imi imaginez eu...

divortul este o trauma pentru toti.eu nu am trecut prin asa ceva ca si copil , parintii mei sunt impreuna si azi , dupa 50 de ani de relatie. asa mi-am imaginat si eu , ca vom imbatrani impreuna.
e f greu de digerat...socul acesta.

o sa ma adun , voi consulta mai multi avocati , poate si un notar , care nu stiu daca ma poate ajuta cu informatii , dar ma linistesc si incep sa rezolv pas cu pas , si mai ales gandindu-ma la copil.

Răspuns la discuția Parasire de domiciliu
buna ziua si multumesc ca mi-ati raspuns...
asa am crezut si eu ca divortul si partajul sunt doua lucruri total diferite.
partajul conf.legii inseamna 50% , insa daca eu dovedesc ca am avut o locuinta pe numele de fata , pe care am vandut-o , am mai facut si un credit pe numele meu...e drept dupa casatorie..si am achizitionat locuinta actuala.
in tot acesti 10 ani de casatorie , eu am muncit cu carte de munca , zi de zi , insa el are carte de munca pe cel mult 4 ani cu salar minim.

a fost bolnav vreo 4 ani de zile , nu s-a putut deplasa , a facut operatii scumpe , pt care ,el neavand venituri , am platit eu , pot dovedi cu extras bancar prin care am retras sume mari de bani in perioada spitalizarii.
de vreo 2 ani lucreaza , insa ,pt ca s-a invatat ca inainte eu intretineam casa cu absolut toate chelt , si copilul , de cand lucreaza el nu da nici un ban la chelt. , singura facture care vine pe numele lui este cea de gaz , restul facturilor sunt doar pe numele meu si achitate de mine.
daca considerati ca maxim 300 de lei pe luna este sufficient ca si contributie la intretinerea familiei.

cam astea ar fi argumentele mele in privinta partajului si ma gandesc ca un avocat bun si un judecator nepartinitor , nu va considera 50% , impartirea echitabila.

cat despre divortul in sine , as vrea sa nu am nici o chelt aferenta , nu eu eu l-am cerut , nu eu am plecat de acasa . prefer sa platesc doar un avocat , care sa puna la dosar exact ce am spus mai sus , relatia extraconjugala , parasirea de domiciliu .
nu cred ca voi merge pe abandon , pentru ca , nu vreau sa ii agat codite penale prin cazier , insa vreau sa fie un divort din culpa lui. si atat.

oricat de bulversata sunt in acest moement de tot ce se petrece , cred ca putina logica mi-a mai ramas .

cat despre copil , niciodata nu si-a exprimat dorinta de al lua el.
oricum l-ar fi incurcat in noile planuri de viata .
cand am zis ca ma lupt pt copil , lupt pt ceea ce ii va ramane lui , din toata aceasta casatorie.
ma gandesc ca a fost sufficient cat l-am intretinut pe el ani de zile , si cand a intrat in aceasta casatorie a venit cu o geanta cu haine si atat.
daca pleaca cu masina si o parte din lucruri eu cred ca e chiar castigat.
sunt rea ..stiu..:)
Răspuns la discuția Parasire de domiciliu
nu am discutat despre chelt pt intretinerea copilului , insa cand a plecat mi-a spus sa facem economie la central din casa ,pentru ca el nu va mai plati facture de gaz.
mentionez ca aceasta facture este singura contributie la chelt casei de cel putin 2 ani.
Răspuns la discuția Parasire de domiciliu
nu astept un raspuns pe plac...insa ceea ce ati rasp.dv din pct de vedere legal e f superficial si cred ca in instanta lucrurile pot deveni mai nuantate.
Răspuns la discuția Parasire de domiciliu
incerc din rasputeri sa feresc copilul de orice rau.

e f adevarat ca ma simt ranita , insa , cine nu ar fi in locul meu.?

eu vreau doar sa se termine acest cosmar ,insa , nici nu pot accepta sa pierd jumatate din tot , tianand cont de cele spuse mai sus.

ar trebui sa vand casa, sa plec cu copilul intr-o garsoniera in cel mai bun caz.
asta este o solutie corecta pt copil?
pt ca sotul a decis ca vrea amante cat mai multe si isi doreste din nou o viata de burlac.
Răspuns la discuția Parasire de domiciliu
nu e vb de dragoste cu sila...chiar deloc...insa cand am tot incercat sa discutam despre divort amiabil , el vrea practic jumatate din casa si masina.
eu nu voi accepta div.amiabil , pt ca raul facut de felul in care a procedat el , nu poate fi sters asa din sufletul copilui.
de aceea vreau sa ajung in instanta si sa decica un judecator daca el merita sau nu , jumatate din munca mea , in mare parte.
pentru asta , vreau sa adun cat mai multe probe.

eu l-am rugat insistent sa vina sa isi vada copilul , sa isi reia relatia cu el , pt ca ,datorita amantei , l-a ignorat cu lunile .
nu sunt cea care nu il las sa divorteze sau sa isi vada copilul si sa isi execite dreptul de parinte, dar si obligatia.

apartam este cumparat dupa casatorie , cu banii obtinuti dupa vanzarea unei alte locuinte avuta de mine inainte de casatorie.

si nu inteleg dece nu ar fi penal...atata vreme cat ,din ceea ce am citit mai sus , el se incadreaza si la abandon , nu doar parasire.
adica conform legii , pot sa ma folosesc de situatia de fatza.
buna ziua
o sa trec direct la problema.
sotul meu a parasite domiciliul de aprox. o luna de zile.
in urma unor discutii in care nu ajungeam la nici o solutie , am cazut amandoi de accord sa faca o pauza...pentru doua trei zile..departe de casa...sa se linisteasca...si apoi sa vedem cum rezolvam.
el a apucat cu ambele maini aceasta pauza...(ulterior am aflat ca are amanta) si s-a facut nevazut.din cand in cand a mai sunat copilul de 10 ani...si a mai venit de vroe doua ori acasa...sa isi ia din lucruri...cam tot ce inseamna haine ,electronice , tablet , boxe.
cand venea acasa pt lucruri l-am tot rugat sa vina inapoi pt ca copilul sufera f mult si plange dupa el.
el insa insinsta ca nu se mai poate intoarce acasa , ba chiar acum sustine ca eu l-am dat efectiv afara.
atunci nu stiam de amanta , am aflat de cateva zile , am dovezi ,copii dupa mesajele de le fb , si as vrea sa ma pun la adapost in cazul divortului.
adica , vreau sa stiu cum procedez sa declar parasire de domiciliu.
apoi as vrea sa stiu daca pot folosi in instanta mesajele cu amanta , si daca pot lupta in cazul unui partaj cu cat mai multe arme , pt ca nu vreau sa cedez la apartam , si vreau sa lupt pt copil.

imi puteti spune cum procedez sa declar parasirea de domiciliu ?
si daca el in 10 ani de casnicie nu a lucrat efectiv cu carte de mca , mai mult de 4 ani , la care adaug rel.extraconjugale si parasirea de dom , am mai putea discuta de 50./ in cazul unui partaj??


multumesc anticipat
nora lia