avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate florinvasilestan

Activitate florinvasilestan

Buna, In anul 2009 am cumparat o societate deja existenta pe piata din 1992. Cu active si cu pasive. Luate la cunostinta printr-un act semnat de cedent si cesionar. Din data de 23 04 2009 pana in data de 15 05 2009 cand s-a publicat in registrul comertului schimbarea de actionar si de administrator, vechiul actionar si administrator a vandut cu factura si chitante de aprox 1 mil de ron. Chiar daca in data de 23 04 2009 a semnat o hotarare ca nu mai are nici o calitate in firma totusi a facut aceste fapte. In contabuilitatea firmei nu figura o datorie la banca de 1,7 mil ron, despre care noi am aflat ulterior. Asta e un scurt istoric.
Am actionat printr-o plangere penala aceste faprte si s-a primit NUP, desi am justificat cu documente.
In 2012 firma a intrat in faliment, declansat pentru o reorganizare ceruta de noi. A fost desemnat un adm judiciar, care la scurt timp a cerut falimentul. Tabelul creditorilor nu l-am putut contesta din motive financiare desi nu era o suma mare dar efectiv nu am avut banii necesari. Astfel incat am ramas cu tabelul necontestat si procedura s-a derulat incontinuare. #-o
In raportul din partea adm judiciar ( lichidatorului ) concliziile aratau faptul ca firma a intrat in insolventa din cauza vechiului administrator al firmei care inca din 2008 a semnat o novatie intre soc noastra ,o alta soc( a lui) si o banca, fara nici un beneficiu pentru soc noastra punand gaj toate activele soc noastre catre banca. Desi adm judiciar constata aceste fapte si constata si ca documentele cu novatia erau si antedatate nu ia nici o masura pentru a remedia sau a actiona in consecinta. Activele societatii noastre erau de 6 mil ron.
Intrebarea este daca se poate face acuma ceva pentru a indrepta lucrurile. Stim ca este putin cam tarziu dar sper sa ne puteti ajuta cu un sfat.
Va multumesc.