avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1449 soluții astăzi
Forum Activitate Julia125

Activitate Julia125

Buna seara,


Am achizitionat o masina in anul 2008, dupa care am vandut-o in anul 2010.
Din luna august 2016 imi tot vin amenzi din anul 2012 pe vechea masina, eu nu o mai detineam.
Am fost la directia de impozite si taxe pentru radiere, am si contractul de vanzare-cumparare si certificatul fiscal.
Mi-au spus ca nu figurez cu masina respectiva in baza lor de date, eu nu platesc nici impozit la ea, si totusi imi vin amenzi, am primit o somatie de plata si acum o luna, tot pentru anul 2012, amenzi de rovinieta.
Au spus ca certificatul fiscal este fals.
De acte si de vanzare, s-a ocupar sora mea cu un prieten. Pana si pe contractul de vanzare-cumparare e scris numele surorii mele si semnatura ei, dar amenzile vin pe numele meu.
Mi-au sugerat sa ma duc la judecatorie sa-l dau in judecata pe actualul proprietar ca nu si-a schimbat talonul, dar avand in vedere ca actele sunt false, posibil sa ma trimita la politie.
Stiti ce este de facut mai exact?

Multumesc frumos,
Buna seara,


As dori sa stiu daca in timpul CCC este posibil sa ma angajez pe 2 ore in contract si sa nu se opreasca indemnizatia de CCC de la stat, sau daca exista un alt calcul astfel incat sa nu scada toata indemnizatia de la stat.

Multumesc frumos,
Buna ziua,

Dar daca eu am optat pentru 1 an de stat in CCC, si intru imediat in concediu medical dupa ce se termina concediul, voi mai primi stimulentul de insertie in valoare de 500 RON pana va implini copilul 2 ani?


Mutumesc,
Ok, multumesc pentru raspuns.

Mai am o intrebare, mi s-a spus ca este posibila urmatoarea varianta:

Desi angajatorul si-a suspendat activitatea, concediul CCC se termina in data de 16 iulie 2016, este posibil sa intru in concediu medical imediat, adica incepand cu data de 17 iulie?

Multumesc,
Buna ziua,

Sunt in concedii de crestere copil pentru 1 an de zile. Am aflat ca intre timp angajatorul a suspendat firma. In acest caz mai este obligat sa ma primeasca inapoi timp de 6 luni de zile sau imi inceteaza contractul de munca?

Multumesc