avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate angajat15

Activitate angajat15

Buna ziua! In anul 2008 am fost angajata cu un salariu net de 2200 ron si am contractat 2 imprumuturi pentru nevoi personale. In 2012 am intrat in concediu de crestere copil optand pentru perioada de 1 an, iar in 2013 m-am intors la serviciu, primind si stimulent de insertie. Societatea unde am lucrat s-a inchis dupa doar 5 luni de la intoarcerea mea (insolventa-faliment), iar eu am primit, se pare, necuvenit, stimulentul de insertie. Acum sunt angajata la o alta societate cu un salariu net de 1000 lei, am creditele contractate in 2008 in derulare, avand o rata insumata de 370 lei/luna, si pe langa asta trebuie sa restitui si stimulentul de insertie, unde rambursez cate 500 lei/luna. Practic am ajuns sa am un grad de indatorare foarte mare. Exista vreo lege care sa ma ajute in situatia mea? O lege care sa limiteze gradul de indatorare lunar. Ma aflu in situatia in care am un copil de crescut, castig 1000 lei si dupa ce achit ratele si rambursez stimulentul mai raman cu 130 lei/luna pe care trebuie sa ii dau la gradinita. Va multumesc!