avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2051 soluții astăzi
Forum Activitate diasomie

Activitate diasomie

Nu e teren---- e apartament. Vreau sa evit notariatul, mi-au cerut o gramada de bani. Decat sa le dau lor mai degraba pun copilului termopan la camera :)
Ok.
deci recapitulez:
Contract de vanzare cumparare (cota din bun imobil) mama vanzator, minorul comparator, eu platesc pretul .
In contract declar si identific persoana cu rol de curator, care va gestiona interesele minorului cu privire la cota sau suma respectiva. Mai aduc si un martor.
In numele si pt minor semneaza curatorul.
Nu mai inregistrez actul la notariat. ( au cerut o garamada de bani, insa daca trebuie facem si asta ) Pana aici e gresit?
(Daca un avocat o sa puna parafa (si data ) pe contract , ca va fi posibil , va fi mai bine? ii intareste puterea contractului ?)

Multumesc.
minorul e....minor. :D Trebuie numit un curator? Semneaza el pt minor ? actele se fac doar in fata notarului sau merge doar sub semnatura partilor..? As vrea sa fie evitate taxele notariale. Dar daca e musai facem si la notar.

Ms pt raspuns. Pare o solutie mai buna
revanzarea iese din discutie. Nu pot sa cer asta .
mergem pe varianta bunei credinte , adica VREA sa faca un act prin care minora sa beneficieze de partea din imobil , inaintea altor viitori mostenitori. Ce recomandati? Un act care sa se refere la mostenire sau donatie?
Buna ziua.
Am divortat de sotie (1copil minor). In fata instantei pentru scurtarea partajului am facut tranzactie prin care cedez sotiei partea mea din bunul imobil proprietate comuna. Apoi am convenit ca de partea respectiva sa beneficieze suplimentar copilul, in eventualitatea aparitiei unor altor copii ai sotiei.( procentul respectiv sa nu mai fie impartit intre alti viitori copii)

Cum se poate face acest lucru. Donatie?
Se poate atribui cota din imobil minorului si numi un curator pt acesta? Se plateste un procent din valoarea donata la notariat? E mare? As evita astfel de taxe. Poate fi atacat usor in instanta de potentiali mostenitori?
Sau mai simplu ...se face act ca la o posibila succesiune minorului sa ii revina suplimentar partea respectiva?

Multumesc.