avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1374 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiCristian1

Activitate MihaiCristian1

Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
De ce nu credeti ca procurorul o sa fie de accord cu aceasta solutie ?
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
Mai exact ? Nu am inteles..
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Exista renunțarea la urmărirea penala.
În toate cazurile care le-am avut pe ce aveți dvs. s-a dispus renunțarea la urmărirea penala iar mai în trecut pe legea veche amenda administrativa.
Am finalizat însă toate cazurile pana sa se publice excepția de neconstituționalitate cu privire la renunțarea la urmărirea penala și acum nu m-a mai interesat.

Aveți șanse sa scăpați de cazier și acum doar ca nu am mai studiat cum sa fac pentru ca nu fac studii decât dacă am client concret.

Important de reținut este ca puteți scăpa de condamnare și de cazier chiar și acum.
Cazierul presupune obligatoriu o condamnare penala.


Imi puteti spune mai exact ce inseamna "renuntarea la urmarire penala" ? adica sa scap de dosar penal dar totusi sa iau amenda penala ? Amenda penala apare pe cazier ? Dupa parerea dumneavoastra care ar fi sansele sa scap de cazier, implicit de dosar penal ?
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
Si eu sunt curios la ce se refera sau ce trebuie sa fac sa scap cu cazierul curat.
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
Cum adica voi scapa de cazier ? Voi lua doar o amenda contraventionala, nu penala si voi scapa fara dosar penal ?
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
Audiat de catre cine ? Citatia vine prin posta sau ma suna cineva ?
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
ok. va multumesc frumos pentru informatii ! o zi buna !
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
Am citit si eu legea aceasta de 10 ori, ceea ce ma intereseaza pe mine este daca pot scapa cumva fara dosar sau amenda penala. Unii spun ca pot scapa, altii nu, si vreau sa aud mai multe opinii sa imi fac in cap o idee
Răspuns la discuția Consecinte posesie Marijuana
Era pentru consum propriu, mentionez ca sunt la prima abatere.
Buna seara, am 23 ani si ieri am fost prins impreuna cu un prieten de jandarmerie avand asupra noastra un joint si un plic cu 0.2 - 0.3 g de marijuana. Intrebare: care sunt consecintele pentru aceasta fapta ? risc sa am cazierul patat sau dosar penal ? ce pot face pentru a scapa doar cu o amenda administrativa, nu penala ?