Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consecinte posesie Marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consecinte posesie Marijuana

Buna seara, am 23 ani si ieri am fost prins impreuna cu un prieten de jandarmerie avand asupra noastra un joint si un plic cu 0.2 - 0.3 g de marijuana. Intrebare: care sunt consecintele pentru aceasta fapta ? risc sa am cazierul patat sau dosar penal ? ce pot face pentru a scapa doar cu o amenda administrativa, nu penala ?
S-a intocmit dosar penal, este exclusa amenda administrativa. Drogul era pentru consum propriu sau pentru vanzare?
Era pentru consum propriu, mentionez ca sunt la prima abatere.
Daca se va retine ca au fost pentru consum propriu, asta este incadrarea:
ART. 4 Legea 143/2000
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
Am citit si eu legea aceasta de 10 ori, ceea ce ma intereseaza pe mine este daca pot scapa cumva fara dosar sau amenda penala. Unii spun ca pot scapa, altii nu, si vreau sa aud mai multe opinii sa imi fac in cap o idee
Nu aveti cum sa scapati, ati fost prins in flagrant, s-a intocmit PV de constatare a infractiunii care se inainteaza impreuna cu mijloacele de proba organelor de UP.
PV repezinta actul de sesizare a organelor de UP, in acest moment exista lucrare penala/dosar penal.