Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prins cu Canabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prins cu Canabis

Intr o seara de samabata am fost prin cu un grinder cu canabis (max0,5) foițe , filtre pentru tabacco și suna de 470 de lei la mine in urma unei razii intr un local . Am fost dus la secție pentru declarații . Precizez ca acest e primul antecedent . Am 18 ani și vreau sa aflu ce cauze sunt , sunt foarte panicat in privința asta . De atunci nu am mai consumat asa ceva .
Ma puteți ajuta cu o părere , mâine sunt chemat la audieri la procuror....
Ar fi bine sa aveti avocat pentru audiere.
Aveti sanse sa scapati fara cazier dar veti fi interogat de procurorul de la DIICOT pe mai multe aspecte.
Mergeți însoțit de un avocat la
audiere!
Prea tare nu trebuie să vă speriați, probabil se va dispune renunțarea la urmărire, dar asigurați-vă apărarea!
Nu am inteles exact, era pentru consum propriu sau pentru vanzare?

Consum propriu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu am inteles exact, era pentru consum propriu sau pentru vanzare?

Daca ati fost citat la DIICOT in calitate de suspect, inseamna ca au primit rezultatul expertizei si s-a confirmat ca substanta gasita asupra dvs este drog.
In cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4 din Legea 143/2000, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat