avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prins cu Canabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prins cu Canabis

Intr o seara de samabata am fost prin cu un grinder cu canabis (max0,5) foițe , filtre pentru tabacco și suna de 470 de lei la mine in urma unei razii intr un local . Am fost dus la secție pentru declarații . Precizez ca acest e primul antecedent . Am 18 ani și vreau sa aflu ce cauze sunt , sunt foarte panicat in privința asta . De atunci nu am mai consumat asa ceva .
Ma puteți ajuta cu o părere , mâine sunt chemat la audieri la procuror....
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:57, 22 Octombrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi bine sa aveti avocat pentru audiere.
Aveti sanse sa scapati fara cazier dar veti fi interogat de procurorul de la DIICOT pe mai multe aspecte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți însoțit de un avocat la
audiere!
Prea tare nu trebuie să vă speriați, probabil se va dispune renunțarea la urmărire, dar asigurați-vă apărarea!
Nu am inteles exact, era pentru consum propriu sau pentru vanzare?

Consum propriu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu am inteles exact, era pentru consum propriu sau pentru vanzare?



Daca ati fost citat la DIICOT in calitate de suspect, inseamna ca au primit rezultatul expertizei si s-a confirmat ca substanta gasita asupra dvs este drog.
In cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4 din Legea 143/2000, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Ultima modificare: Luni, 21 Octombrie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Alte discuții în legătură

Deținere canabis pentru consum Dxddsdd Dxddsdd Daca am fost prins impreuna cu un prieten de catre un echipaj care facea verificari ca detineam asupra noastra in masina, 5 grame de canabis folosit pentru ... (vezi toată discuția)
Procedura posesie de droguri Uergur Uergur Buna! In urma cu 3 luni am fost prins cu o cantitate de 0.5-0.6g de canabis de catre politia locală. Dupa ce am fost la sectie, mi s-a luat o declaratie in ... (vezi toată discuția)
Posesie marijuana GabelloBtg GabelloBtg Am fost perchezitionat de catre jandarmerie si s-a gasit asupra mea un \"dispozitiv de maruntit\" numit Grinder si un plic cu cateva firicele de tutun. Nu sunt ... (vezi toată discuția)