avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate costelbog

Activitate costelbog

Răspuns la discuția Pensionare pe caz de boala
Mulțumesc pentru răspuns, în aceste condiții pot face o sesizare la itm sau alt organ competent? Încă nu am depus dosarul pt invaliditate la casa de pensii nu știu dacă afectează într-o măsură cum mi-au încheiat contractul

Cornel Vasile a scris:

Nu tebuiau sa foloseasca art.55 , ci art.56 alin.1 lit.c C.mun.

Bună seara, va rog sa ma ajutați cu o informație. Am fost de curând declarat de comisia de expertiza a capacității de munca cu grad 2 pierdere totala a capacității de munca, sufăr de scleroza multipla. Eram în concediu fără plata din cauza bolii asa ca am mers cu decizia la angajator, o companie multinațională pt a-mi înceta contractul fiindu-mi necesara decizia de încetare a activității pt pensionare. Cei de la companie mi-au încetat contractul cfm articol 55 și m-au pus sa completez o cerere de demisie. E normal asa?? Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Vreau sa demisionez
pot sa invoc incetarea printr-o scrisoare recomandata cu acordul partilor art55 lit b c.mun ?
Lucrez la o multinationala si sunt angajat pe o perioada determinata de 3 luni.
Am acum 2 luni si 2 saptamani si vreau sa plec.Am gasit in alta parte si nu mai doresc sa raman fiindca trebuie sa incep imediat in alt loc . Nu vreau si nici nu pot sa stau in preaviz ....ce implicatii are acest lucru asupra mea?