Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare pe caz de boala

Bună seara, va rog sa ma ajutați cu o informație. Am fost de curând declarat de comisia de expertiza a capacității de munca cu grad 2 pierdere totala a capacității de munca, sufăr de scleroza multipla. Eram în concediu fără plata din cauza bolii asa ca am mers cu decizia la angajator, o companie multinațională pt a-mi înceta contractul fiindu-mi necesara decizia de încetare a activității pt pensionare. Cei de la companie mi-au încetat contractul cfm articol 55 și m-au pus sa completez o cerere de demisie. E normal asa?? Mulțumesc anticipat
costelbog, utilizator
Nu tebuiau sa foloseasca art.55 , ci art.56 alin.1 lit.c C.mun.
Mulțumesc pentru răspuns, în aceste condiții pot face o sesizare la itm sau alt organ competent? Încă nu am depus dosarul pt invaliditate la casa de pensii nu știu dacă afectează într-o măsură cum mi-au încheiat contractul

Cornel Vasile a scris:

Nu tebuiau sa foloseasca art.55 , ci art.56 alin.1 lit.c C.mun.

costelbog, utilizator