Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim - primire decizie pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim - primire decizie pensionare

Hristos a inviat!

Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : un salariat (61ani) care a primit decizia de pensionare. Decizia are data de 16 martie 2015. Astazi mi-a adus aceasta decizie si sa-i incetez cim. Cu ce data incetez activitatea si in baza carui articol ?

Multumesc anticipat!
Despre ce fel de pensie este vorba?
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

2. In functie de felul pensiei procedati conform celor de mai sus.

Daca este vorba despre pensie pentru limita de varsta sau de invaliditate de gradul I sau II, nu mai pot fi incidente prevederile art.56 alin.1 lit.c C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca citim bine art. 56 (1), lit.c) el spune:

... la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;...
Daca citim bine mesajul initial se mentioneaza altceva.... a primit decizia de pensionare si nu decizia medicala asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.