avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate teodorapopescu8

Activitate teodorapopescu8

Răspuns la discuția Un strigat de disperare
Buna dimineata! Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns! Aceasta este Saptamana Patimilor si eu sunt un om f credincios.Sunt un om care a muncit de mic copil pentru fiecare banut castigat asa ca, nu-mi doresc pentru nimic din lume niste banuti care sa aduca suferinta fetitelor mele.Aceasta este parte nefericita a acestei situatii Partea fericita este ca fostului sot care oricum ma denigreaza constant in fata fetitelor mele ii plac enorm da tare banii.O sa va spun un singur aspect care dovedeste asta.Dupa incheierea procesului, tribunalul a hotarat ca eu sa platesc pensia alimentara exact de cand depusesem actiunea de divort, adica un an.Pana cand depusesem actiunea de divort tot ce fusese cumparat pentru fetitele mele,pentru inceperea anului scolar de ex, fusese cumparat exclusiv de mine pentru ca eu sperasem ca el isi va cere iertare de la mine si ne vom impaca tocmai pentru binele fetitelor noastre, pentru a avea alaturi ambii parinti desi traisem cu el niste experiente cumplite ajungand pana acolo in a-mi pune cutitul la gat .................... aveam in perioada aceea un coleg de servici in varsta, vecin cu mine care ma certa mereu spanandu-mi:"mai fata tine-ti banii acolo ca nebunul asta iti va cere pana la ultimul banut" dar eu ii spuneam ca banii sunt pentru fetitele mele......Cand am vazut ca trebuie sa-i dau atatia bani f sot am fost socata dar am zis ca pentru binele fetitelor mele trebuie sa discut cu f sot sa vad modul in care voia sa-i livrez banii.M-am imprumutat de bani de la fratele meu fara sa-i spun la ce anume imi folosesc si i-am trimis f sot postal asa cum convenise suma de 5400 de lei urmand ca pana la sfarsitul anului sa-i dau si cealalta parte de bani.La o saptamana dupa ce i-am trimis banii m-am trezit ca apelase la un executor judecatoresc.Eu nu pastrasem chitantele pana atunci, noroc cu colegele mele careimi tot ziceau sa am mare grija de chitanta......Nici nu vreau sa ma gandesc ce era daca nu aveam chitanta.! Acesta este un singur exemplu care cred eu este destul de revelator pentru oricine ca sa-si de-a seama ca f sot este un om extrem de calculat.El, care mi-a luat fetitele pentru ca "nu-l intereseaza banii" a procedat astfel.Va dati seama ce ar insemna sa piarda bani la cat iubeste el banii? Si sa apelez la Politie! El este Presedintele unui Partid renumit.Pe strada este cel mai bun baiat exact contrariul a ce este acasa.Ar zice sarut mana si la gard...... Deci, aceasta este o portita spre sufletul fetitelor mele.Saptamana aceasta fetita cea mica a fost in excursie.Intamplarea a facut ca eu sa fiu de servici.Am incercat sa vorbesc discret cu ea dar mi-a intors spatele.Eu sunt un om rabdator asa ca nu m-am suparat si am incercat din nou.Erau f multi copii acolo de la mai multe clase.Insotitori erau doar trei pe care nici macar nu-i vazusem pentru ca erau f multi copii. Printre insotitori era si fosta educatoare a fetitei celei mari care fusese si educatoarea nepotelului meu care a locuit cu noi de la varsta de patru luni pana la 7 ani cand mama lui l-a luat la Buc la scoala.Deasemeni fusese si educatoarea f sot.Acum este pensionara.A venit printre copii si i-a spus fetitei celei mici;" daca nu o iei in brate pe mama ta te bat!" Va dati seama ce situatie cumplita! Mi-au dat lacrimile. M-am straduit cu greu sa nu plang Dupa ce a plecat fetita m-am inchis in wc-ul de servici si am plans vreo ora.Nu-mi venea sa cred ca fetita mea care nu adormea fara sa ma tina de mana, nu ma baga in seama.Sa ajunga educatoarea sa-i spuna sa ma i-a in brate.E cumplit!......................La prima convorbire avuta cu fetita cea marea aceasta mi-a reprosat ca " nu stiu sa ma comport civilizat"..............."ca trebuia sa discutam in particular"I-am spus care particular? in particular am vorbit tot timpul si am ajuns sa va pierd!.......................Binele fetitelor mele a fost si este cea mai importanta prioritate pentru mine.Asesta este si motivul pentru care mi-am expus cazul aici pentru ca vreau ca sa stabilesc o legatura fireasca ca mama si fetitele ei si vreau sa nu le fac sa sufere in niciun fel.Fetita cea mare dupa cum am mai spus are in iunie examenul de capacitate.Ea invata mecanic, este premianta dar mie imi este frica de faptul ca ea va lua o nota sub asteptarile ei la examen.Daca as face ceva intre timp o sa puna esecul ei pe seama mea Asa ca voi astepta oricum zilele nu mai au nici o importanta pentru mine...........Dupa examenul de capacitate daca sittuatia nu se va schimba voi apela la Politie.Bunul Dumnezeu sa-mi calauzeasca gandurile si sa-mi de-a raspunsul cel mai potrivit, care sa nu pricinuiasca nici o suferinta fetitelor mele. Multumesc mult inca o data pentru raspunsurile dumneavoastra, imi sunt de mare folos! Anticipat va doresc:Paste fericit! Fie ca Invierea Domnului sa aduca in viata fiecarui-a dintre noi ceea ce sufletul nostru doreste! Pace in sufletele si-n gandurile noastre!
Răspuns la discuția Un strigat de disperare
Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns! Stiu ca, am gresit atunci cand am lasat sa treaca atata timp pana sa depun actiunea de divort,si stiu ca mi-am pierdut fetitele tocmai pentru ca i-am dat astfel posibilitatea f sot de a o atrage pe fetita cea mare de partea lui.Sora lui este secretara la o firma de avocatura renumita din Bucuresti,Au angajat cea mai buna avocata la divort care nu are nici un proces pierdut la activ.Sotul Doamnei avocat este procuror la fel de renumit ca dansa.Dupa depozitia martorilor aveam declaratiile martorilor mei din care a reesit faptul ca f sot era un om violent iar declaratia martorei lui m-a ajutat fara sa vrea pentru ca a recunoscut ca eram o femeie buna si o mama buna,Aveam atatea declaratii de la fostii mei colegi de la Sefa mea (a carei salariata am fost vreme de 22 de ani ) care faceau referire la faptul ca f sot era un om conflictual, extrem de gelos.....Toate declaratiile pe propria raspundere ale fostilor colegi le-am dat avocatului pe care l-am angajat insa el n-a facut referire la nici una.Nici macar nu se uitase pe ele mai mult chiar a venit la proces si nu avea ochelarii de vedere asa ca nu putea citi pentru ca este un domn f in varsta.Era finalul procesului nu avea o pledoarie si nu avea nici macar ochelaride vedere.Avocata lui m-a facut praf! Nici nu vreau sa-mi reamintesc! Cineva mi-a zis ca am gresit dandu-i avocatului toti banii inainte de primul proces asa cum mi-i ceruse......................nu mai conteaza.La cata suferinta am in suflet asta e cel mai neimportant aspect,Eu sunt speriata pentru ca el nu lasa fetitele nici macar atunci cand am program de vizita sa ma vada.Inventeaza fel de fel de pretexte.De cand fetita cea mica a implinit 10 ani mi-e din ce in ce mai greu sa ma aproprii de fetitele mele.Mi-am luat inima in dinti si am fost la politie unde am depus plangere impotriva f sot ca ma impiedica sa-mi vad fetitele in zilele prevazute legal Nu m-a ajutat cu nimic.S-a dus insotit de fetita cea mare care a spus la politie ca ele nu au vrut sa vina pentru ca trebuiau sa plece intr-o excursie scolara.M-am gandit sa apelez la Protectia copilului insa mi-e teama ca acest lucru sa nu o afecteze pe fetita cea mare care da examenul de capacitate anul acesta.Am doua inregistrari telefonice cu fetita cea mare dupa ce fostul sot a incercat sa dea cu masina peste mine in seara de 4 dec 2011.Fetita cea mare era pe bancheta din spate a masinii.In prima inregistrare recunoaste ca f sot baga masina pe trotuar chipurile " sa ma ia pe mine in masina pentru ca era un nebun in libertate prin zona"In a doua inregistrare spune; "daca trotuarul era strada atunci baga masina pe trotuar"Stiu ca va minti tot timpul pentru el pentru ca pana la separarea noastra el nu o suporta pe fetita noastra cea mare pentru ca semana in partea mea.O poreclea"grasa"Acum ca fetita beneficiaza de atentie din partea lui ar spune orice ca sa ni piarda aceasta pozitie.Fetita cea mica seamana fizic leit cu tatal ei acesta este si motivul pentru care el ma impiedica sa le vad.Ce sa fac atata vreme cat fetita cea mare e de partea lui? Mi-e f frica sa o expun! Mi-e frica de repercursiuni psihice.Ma doare ca f sot e atat de crud incat a implicat-o pe ea care este un copil in problemele noastre.Eu nu pot fi ca el! Credeti ca m-ar ajuta sa apelez la Protectia Copilului? Dumneavoastra, ce-ati face in locul meu? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Eu am fost casatorita sunt divortata si din casatoria mea au rezultat doua fetite care din nefericire pentru mine la divort i-au fost incredintate fostului sot.Am pierdut procesul de incredintare al copiilor datorita faptului ca intotdeauna am asuns adevaratul caracter al fostului sot si atunci cand am vorbit a fost f tarziu fiind doar "cuvantul meu contra cuvantului lui" nu pentru ca as fi fost vreo femeie rea sau vreo mama rea din contra martora lui a recunoscut la proces ca"eram o femeie buna si o mama buna" din nefericire nu m-a ajutat la nimic.Am pierdut si pentru ca am o garsoniera care a fost considerata insuficienta pentru a locui impreuna cu fetitele mele,am pierdut si pentru ca am stat trei ani separata de f sot vreme in care fetitele au locuit cu mine doar o luna pentru ca dupa aceea f sot a venit la mine insotit de mama lui si mi le-a cerut sa i le las si lor sa petreaca un sfarsit de saptamana impreuna.Mama lui a promis ca mi le va aduce inapoi si eu din naivitate am crezut in cuvantul ei ca mama si i le-am lasat.Am facut o mare greseala nu trebuia sa ascult rugamintea ei!Apoi am gresit din nou pentru ca n-am introdus actiunea de divort imediat si m-am dus vreme de trei ani cu toate necesare traiului de zi cu zi pentru fetitele mele.............Ma duceam ziua si seara plecam.Mi se rupea sufletul sa stiu ca ele raman acolo.Cu ele fostul sot nu a fost violent niciodata.Cat am fost separati f sot imi spunea ca sunt singura femeie pe care a iubit-o si eu in naivitatea mea asteptam ca el sa-si ceara iertare de la mine.In tot timpul acesta ducea o campanie de denigrare a mea in fata fetitelor mele pentru a o face pe fetita cea mare sa vada in violenta lui ceva menit sa indrepte caracterul meu imoral spunandu-i ca eu aveam un amant.E inutil sa spun ca eu nu l-am inselat niciodata.Eu sunt o femeie credincioasa si tocmai din acest motiv am indurat in toti anii cruzimile lui insa fetita cea mare trebuia sa creada altceva pentru a depune marturie in favoarea lui si pentru a o face sa ma urasca ea fiind nascuta in aceeasi zi si luna cu mine.Fetita cea mica nu implinise 10 ani cand am divortat si i-a fost incredintata si ea pentru ca in Romania"nu se despart copii".M-am ales cu tacerea si suferinta.Campania de denigrare a mea facuta de fostul sot si fostii socrii (pentru ca noi am locuit impreuna cu socrii) continua.Fetitele refuza sa vina la mine pentru ca" m-am dat pe unghii cu oja argintie si nu ma dau cu oja alba, pentru ca am pantalonii prea stransi, pentru ca ma dau cu ruj...............pentru fleacuri.La socrii nu sunt binevenita( desii am bagat o gramada de bani in modernizarea casei lor pentru ca i-am reprosat fostei soacre ca este o femeie rea care stiind cat de greu fusese traiul alaturi de fiul ei premeditase si-mi luase fetitele.Nu-mi pot vedea fetitele nici in zilele prevazute de tribunal.Ele au treaba atunci" eu sunt cea care trebuie sa inteleg"Stiu ca, sunt tinute departe de mine pentru ca fetitele sa ma uite si ca mi le-a luat pentru a se razbuna pe faptul ca am intrudus actiunea de divort si pentru a se bucura de pensia alimentara el fiind patronul unui depozit de cherestea care a mers intotdeauna in pierdere din comoditatea lui si care a luat fiinta in mare parte cu bani imprumutati de mine de la banca pe vremea cand eram casatoriti.Pentru mine n-au contat niciodata banii.Am muncit de cand eram o fetita si voi munci toata viata insa, ma doare faptul ca-mi invenineaza fetitele. Ma omoara comportamentul lor!Ce sa fac?As suna la Protectia copilului si as face o plangere;cineva trebuie sa vada ca el are o influienta nefasta asupra lor.Mi-e teama de reactia fetitelor mele.Fetita cea mare mi-a reprosat ca am tarat-o prin tribunal acum da capacitatea si mi-e teama de reactia ei.Ce sa fac? Ajutati-ma cu un sfat, va rog! Sunt disperata!