avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate adi555

Activitate adi555

Răspuns la discuția Amiabila completata gresit
Multumesc pentru raspuns, pe viitor o sa stiu ca trebuie neaparat chemata politia pentru a constata tot corect :)
Buna ziua,

Am avut un accident minor in care oglinda stanga a fost sparta si aripa stanga a fost putin zgariata.
Vina a fost a celuilalt conducator auto, dar pentru ca nu am mai avut nici un accident pana acum nu am stiut cum sa procedez si am facut amiabila.
Problema este ca am plecat de la locul accidentului ca sa luam amiabila si nu mai stiam exact benzile de mers, iar celalalt conducator spunea ca sunt toate de mers inainte. Nu era asa, el a mers inainte de pe banda de stanga si a luat oglinda.
In amiabila, pentru ca nu stiam cum au fost benzile am trecut ca toate merg inainte si ca am fost eu vinovat. Evident si schita a fost facuta gresit.
Asta se intampla vineri dimineata.
Sambata am trecut pe la intersectia cu pricina si se dovedeste ca banda pe care era el era de stanga si ca el a fost vinovat de producerea accidentului.

Intrebarea mea este se poate face ceva in cazul acesta sa imi recuperez dauna de la asiguratorul celuilalt avand in vedere declaratia amiabila facuta de mine cum ca sunt vinovat?

Multumesc,