avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate mariuscampian

Activitate mariuscampian

Buna ziua,
am o nelamurire referitoare la obtinerea pasaportului - din fosta localitate de resedinta din Romania - pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate:
1.pentru a obtine un pasaport trebuie un act de identitate valabil si in original - cetateanul roman cu domiciliul in strainatate nu are (sau nu mai are act de identitate Buletin, Carte samd) valabil pentru ca locuieste in strainatate.
2. pentru a obtine Carte de identitate provizorie trebuie sa ai domicilul in romania.....ceea ce cetateanul roman cu domiciliul in strainatate nu il are.
3. ce e de facut? in afara de a merge la ambasada si a solicita acolo acest lucru pentru ca cer muuult prea multe acte si traduceri
Asa m-am gandit si eu sa fac. Sa imputernicesc pe tata si sa inscriu actele la primaria de domiciliu. La ambasada cer o caruta de bani plus ca ambasada din Slovacia si-a mutat sectia consulara la Viena....Amenda e muuuult mai mica la primarie decat ar fi taxa normala la ambasada (150 euro). SAu rezolv eu asta cand mai merg acasa. Si la ambasada si la primarie cer o gramada de hartii :O
Multumesc pentru raspunsuri. Nu stiam de obligativitatea inscrierii certificatelor; ma gandeam ca daca nu mai domiciliez in Romania (si nici nu am de gand sa ma mai intorc in tara) nu are de ce statul roman sa stie ca eu m-am casatorit. Ma rog. Am fost chiar surprins surfand pe web sa aflu ca si copii mei pot (sau sunt....sau nu sunt pana nu ii inregistrez!) cetateni romani.
Tehnica este mai greu acum cu inscrisul certificatelor. Ambasada romaniei din Slovacia nu mai are sectia de servicii consulare, s-a mutat la Viena. Alti bani alta distractie.
Poate e mai ieftin sa inregistrez documentele in Romania cand mai trec pe acolo.
Apropo, stie cineva ce implica asta? Unde trebuie mers si cate/care documente sunt necesare?
Multumesc pentru sfaturi si pentru viitoarele raspunsuri
Buna,
am si eu o nelamurire: sunt cetatean roman casatorit cu o cetateanca slovaca. Domiciliem in Slovacia si avem doi copii. Peste 2-3 ani pot, si voi, aplica pentru cetatenie slovaca.
La ce ma ajuta sa inscriu certificatul de casatorie (Slovac) sau certificatele de nastere ale copiilor (ambii nascuti in Slovacia) la sectia consulara din Slovacia?
Multumesc anticipat