avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate mgastaldo

Activitate mgastaldo

Multumesc pt raspuns.
Probabil ca daca aceasta taxa nu ar fi fost 50% din valoarea masinii as fi acceptat mai usor explicatia dvs. care are sens, chiar daca nu imi convine.
Cum saptamana viitoare o sa ajung in Romania, o sa incerc sa iau legatura cu cineva de la ANAF sa aflu si de la "sursa". Daca reusesc sa obtin un raspuns clar, o sa il postez in acest forum.
Inca odata multumirile mele d-le Manea.
Toate cele bune,
Mircea.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Sunt totusi nelamurit: nu s-a restituit nici o valoare reziduala a taxei de timbru pur si simplu pentru ca aceasta nu a fost platita. De ce s-ar lua in considerare punctul B daca nu s-a facut nici o restituire?
Toate cele bune!
Mircea.
Buna ziua,
Detinem un autoturism Golf 4 care a fost inmatriculat definitiv in Romania fara plata taxei de prima inmatriculare prin decizie judecatoreasca in anul 2013.
La sfarsitul anului 2014, mutandu-ne in Germania, l-am inmatriculat in Germania si l-am radiat din circulatie in Romania.
La mijlocul lui 2016 ne vom reintoarce in Romania.
Proprietarul a ramas in toate cazurile acelasi.
Vom avea probleme cu ANAF-ul la reintoarcerea in tara? va trebui sa platim timbrul de mediu? (nu s-a platit nici un fel de taxa de prima inmatriculare sau timbru de mediu pana acum pt. acest autoturism). Tinand cont ca timbrul de mediu este 50% din valoarea de piata a autoturismului, e bine de stiut din timp ce decizie sa luam.
Multumim frumos!
Mircea G.