avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate patrichicristina

Activitate patrichicristina

Răspuns la discuția boxa la subsolul blocului
Multumim de raspuns, insa intrebarea mea ar fi , daca , l-as da in judecata as putea imparti acea boxa in doua parti pt ca e ff mare , este cea mai mare boxa de la subsol fata de ceilalti vecini , oare as avea castig de cauza ?
Răspuns la discuția boxa la subsolul blocului
Precizez ca nu avem asociatie de locatari .
In cvc scrie asa Apartaent cu suprafata utila 96 mp , impreuna cu dreptul de coproprietate indiviza asupra tuturor partilor si dependintelor din imobil, care prin natura lor sunt in folosinta comuna , fortata si perpetua a tuturor coproprietarilor din imobilul bloc , in suprafata de 11.36 mp
Am cumparat un apartament cu 3 camere cu o suprafata de 96mp.etaj 1 ap 1.Vechiul proprietar a cumparat apartamentul de la un domn care a detinut 2 apartamente , respectiv apartammentul 1 si apartamentul cu nr 3 care se afla la etajul 2 , deasupra apartamentului pe care noi l-am dobandit .
Domnul care a detinut cele apartamente a avut o boxa la subsolul bloculu.
Vecinul ( ap 3 ) a cumparat primul apartamentul si a preluat primul boxa de la subsol , apoi a cumparat si vanzatorul apartamentului nostru ( ap 1 ) , iar impreuna au impartit aceasta boxa , pana in momentul in care noi am cumparat acest apartament ( 1 ) iar vecinul ( ap 3 ) a schimbat lacatul boxei , pe motiv ca el a cumparat primul apartamentul si ca el a luat primul cheia de la boxa . Mentionez ca boxa are in jur de 25 mp , in in spatiul de la subsol nu mai exista alt spatiu pentru a ocupa alt spatiu pentru boxa. Am fost la usa vecinului cu ap 3 , am incercat sa vb omeneste , nu avem cu cine , zice ca e boxa lui si ca el a muncit pt ea. In cvc avem stipulat in contract ca avem dreptul la spatiu comun de 11.36 mp. In conditiile astea ce urmeaza sa fac ?Avem nevoie si noi de boxa
L-am rugat omeneste sa stam de vorba cu el si nu vrea. A spus ca sa mergem la vanzator sa ne dea banii pe boxa inapoi , ca ne-a mintit si sa cautam in alta parte boxa
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns
Multumesc,
cu stima#-o