Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... boxa la subsolul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

boxa la subsolul blocului

Am cumparat un apartament cu 3 camere cu o suprafata de 96mp.etaj 1 ap 1.Vechiul proprietar a cumparat apartamentul de la un domn care a detinut 2 apartamente , respectiv apartammentul 1 si apartamentul cu nr 3 care se afla la etajul 2 , deasupra apartamentului pe care noi l-am dobandit .
Domnul care a detinut cele apartamente a avut o boxa la subsolul bloculu.
Vecinul ( ap 3 ) a cumparat primul apartamentul si a preluat primul boxa de la subsol , apoi a cumparat si vanzatorul apartamentului nostru ( ap 1 ) , iar impreuna au impartit aceasta boxa , pana in momentul in care noi am cumparat acest apartament ( 1 ) iar vecinul ( ap 3 ) a schimbat lacatul boxei , pe motiv ca el a cumparat primul apartamentul si ca el a luat primul cheia de la boxa . Mentionez ca boxa are in jur de 25 mp , in in spatiul de la subsol nu mai exista alt spatiu pentru a ocupa alt spatiu pentru boxa. Am fost la usa vecinului cu ap 3 , am incercat sa vb omeneste , nu avem cu cine , zice ca e boxa lui si ca el a muncit pt ea. In cvc avem stipulat in contract ca avem dreptul la spatiu comun de 11.36 mp. In conditiile astea ce urmeaza sa fac ?Avem nevoie si noi de boxa
L-am rugat omeneste sa stam de vorba cu el si nu vrea. A spus ca sa mergem la vanzator sa ne dea banii pe boxa inapoi , ca ne-a mintit si sa cautam in alta parte boxa
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns
Multumesc,
cu stima#-o
Dv prin documentul de achizitie bun imobil ati achizitionat strict spatiu cu destinatia de locuinta
Ceea ce au facut proprietarii succesivi ai bunului imobil au fost intelegeri intre vecini pentru utilizare spatii parti comune din imobilul de locuit in comun ,acestia nu au detinut calitatea de proprietar asupra boxei
In cvc avem stipulat in contract ca avem dreptul la spatiu comun de 11.36 mp.

In documentul de achizitie bun imobil aveti precizat ca detineti o cota indiviza aferenta suprafetei apartamentului
Cota indiviza este o suprafata ce revine fiecarui proprietar prin actuil de dobandire al apartamentului dar nu este o suprafata concret precizata si identificabila in partea comuna de imobil in comun
Imobilul de locuit in comun este constituit din parti private=apartamente si parti comune =cale de acces,subsol,terasa,ghene,uscatorii,etc-spatii care sunt bunuri comune tuturor proprietarilor
Contactati reprezentantul legal al asociatiei de proprietari pentru a clarifica statutul spatiului din subsolul tehnic
Conform dispozitii in vigoare,proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Tot conform dispozitii in vigoare ,partea comuna din imobilele de locuit in comun poate fi utilizata exclusiv de catre un proprietar,,numai cu acordul vecinilor ,al asociatiei de proprietari si prin incheierea de contract de inchiriere
Precizez ca nu avem asociatie de locatari .
In cvc scrie asa Apartaent cu suprafata utila 96 mp , impreuna cu dreptul de coproprietate indiviza asupra tuturor partilor si dependintelor din imobil, care prin natura lor sunt in folosinta comuna , fortata si perpetua a tuturor coproprietarilor din imobilul bloc , in suprafata de 11.36 mp
patrichicristina a scris:

Apartaent cu suprafata utila 96 mp , impreuna cu dreptul de coproprietate indiviza asupra tuturor partilor si dependintelor din imobil, care prin natura lor sunt in folosinta comuna , fortata si perpetua a tuturor coproprietarilor din imobilul bloc , in suprafata de 11.36 mp

Deci dv aveti drepturi egale ca si restul proprietarilor asupra partii comune
Dv va revine o suprafeta de 11,36 mp din partea comuna din imobilul de locuit in comun-suprafata care insa nu este concret prevazuta in contractul de vanzare cumparare,nu este identificabila si poate fi oricare dintre partile comune=cale acces,subsol,terasa,uscatorie,
ghena gunoi,etc

Multumim de raspuns, insa intrebarea mea ar fi , daca , l-as da in judecata as putea imparti acea boxa in doua parti pt ca e ff mare , este cea mai mare boxa de la subsol fata de ceilalti vecini , oare as avea castig de cauza ?
Nu cred ca ati avea castig de cauza pentru ca nu puteti prezenta documente din care sa reiasa proprietatea asupra acelui loc din subsol.

Repetam: este o intelegere sau neintelegere intre vecini si nu poate fi reglata in instanta decat daca sustineti eliberarea subsolului prin desfiintarea tuturor boxelor intrucat sunt construite ilegal, fara documente si fara acceptul scris al celorlalti proprietari, accept in baza caruia proprietarii care au boxe la subsol, din cauza folosirii in exclusivitate a acelui spatiu, ar trebui sa plateasca chirie.