Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parti comune in bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parti comune in bloc

Buna ziua,

Am si eu o intrebare in legatura cu partile comune ale unui bloc.

-subsolul blocului daca nu este prevazut cu boxe dar o parte din proprietari si-au facut(unii au chiar 2) exista posibilitatea sa solicit la administratie si eu spatiu acolo?sau demolarea boxelor?
-terenul din fata apartamentului meu(stau la parter si exista o gradina mica) este considerata parte comuna a tuturor locatarilor chiar daca unii locuiesc pe partea opusa a scarii blocului? sau doar a proprietarilor care locuiesc pe partea respectiva adica p+1+2+3+4?

in contractul de vanzare cumparare este specificat

"Subsemnatii x si y vindem dl z apartamentul proprietatea noastra..........., precum si dreptul la coproprietate din partile dependinte comune ale blocului care prin natura si destinatia lor sunt in folosinta tuturor coproprietarilor.

O data cu apartamentul se transmite cumparatorului si dreptul de folosinta asupra terenului aferent constructiei in suprafata indiviza de 12,58 mp, respectiv cota parte de 7,94%"
Subsolul blocului este parte de constructie in folosinta comuna fortata si perpetua in proprietatea pe cote-indivize a tuturor proprietarilor din condominiu

Terenul de sub constructie sau aferent constructiei - idem
Terenul din jurul blocului este proprietatea statului, dat in folosinta condominiului.
1-Subsolul blocului de locuit in comun-daca prin proiect nu este prevazut si compartimentat cu spatii anexe=boxe,conform norme in vigoare ,nu poate fi utilizat exclusiv de catre anumiti proprietari
Conform norme speciale,subsolul tehnic al imobilelor de locuit in comun nu poate fi modificat si compartimentat in spatii cu destinatia de boxe in care sa se depoziteze bunuri cu risc
Daca la nivelul imobilului de locuit exista consens,teoretic aveti dreptul sa solicitati reprezentantului legal al asociatiei de proprietari sa va permita realizarea de boxa
2-partile dependinte comune ale blocului care prin natura si destinatia lor sunt in folosinta tuturor coproprietarilor.reprezinta partea comuna din imobil respectiv terasa necirculabila,cale acces imobil,ghena gunoi,uscatorie,subsol tehnic-care nu pot fi exclusiv utilizate de catre proprietari decat prin incheiere de contract de inchiriere sau de comodat
Totodata,conform
HG nr 1588/2007 Art. 13. — (2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul asociatiei de proprietari.

3- terenul aferent constructiei in suprafata reprezinta cota indiviza ,o suprafata aferenta suprafetei apartamentului dv,dar care nu este individualizata
Terenul din jurul imobilului de locuit in comun reprezinta si tine de domeniul public local
multumesc pentru informatii, au fost suficiente sa-mi rezolv problema