avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... dependintele comune ale imobilului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

dependintele comune ale imobilului


Buna seara, prin contractul de vanzare cumparare la apartamentul meu am atribuita si o suprafata totala de 1,15% din partile si dependintele comune ale imobilului – bloc, care prin natura si destinatia lor sunt in proprietate comuna, fortata si perpetua a tuturor proprietarilor. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul legal conform contractului la un spatiu de depozitare intr-o boxa a blocului si daca este legal sa mi se perceapa sa platesc chirie la acel spatiu. Am dreptul conform contractului de vanzare cumparare la o cota parte (dependinta comuna)din subsolul blocului. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:22, 20 Ianuarie 2016
sdg73 a scris:



am atribuita si o suprafata totala de 1,15% din partile si dependintele comune ale imobilului – bloc, care prin natura si destinatia lor sunt in proprietate comuna, fortata si perpetua a tuturor proprietarilor.



Dv prin contractractul de achizitie imobil,vi s-a atribuit cota de 1,15% din partile comune-fara insa a se individualiza concret care parte comuna va revine
Intr-un imobil de locuit in comun parte comuna reprezinta calea de acces,scarile,uscatoriile,
ghenele de gunoi,subsolul tehnic,terasa,,acoperisul
Daca dv prin contractul de vanzare cumparare ati achizitionat strict spatiul cu destinatia de locuinta,respectiv fara anexa,nu puteti ridica pretentii la spatiu de depozitare intr-o boxa a blocului
Conform dispozitii in vigoare proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre un proprietar in baza unui contract de inchiriere pe 1,7,25,49 ani
Concret nu aveti niciun drept sa solicitati utilizarea exclusiva a partii comune din imobilul de locuit in comun
Am dreptul conform contractului de vanzare cumparare la o cota parte (dependinta comuna)din subsolul blocului.

Aveti dreptul la cota parte din partea comuna de imobil in coeficient de 1,15% -dar care nu este precizat in contractul de achizitie bun imobil ,coeficientul de 1,15%=cota indiviza este o valoare raportata la suprafata apartamentului dv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parti comune in bloc ContSters303335 ContSters303335 Buna ziua, Am si eu o intrebare in legatura cu partile comune ale unui bloc. -subsolul blocului daca nu este prevazut cu boxe dar o parte din ... (vezi toată discuția)
Boxa la subsolul blocului patrichicristina patrichicristina Am cumparat un apartament cu 3 camere cu o suprafata de 96mp.etaj 1 ap 1.Vechiul proprietar a cumparat apartamentul de la un domn care a detinut 2 apartamente ... (vezi toată discuția)
Parti comune ela196 ela196 Buna seara. va rog sa-mi raspundeti la o intrebare , administratora si presedintele blocului au dreptul de a-mi lua boxa pe care am folosit-o ani de zile pe ... (vezi toată discuția)