Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... dependintele comune ale imobilului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

dependintele comune ale imobilului

Buna seara, prin contractul de vanzare cumparare la apartamentul meu am atribuita si o suprafata totala de 1,15% din partile si dependintele comune ale imobilului – bloc, care prin natura si destinatia lor sunt in proprietate comuna, fortata si perpetua a tuturor proprietarilor. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul legal conform contractului la un spatiu de depozitare intr-o boxa a blocului si daca este legal sa mi se perceapa sa platesc chirie la acel spatiu. Am dreptul conform contractului de vanzare cumparare la o cota parte (dependinta comuna)din subsolul blocului. Va multumesc.
sdg73 a scris:

am atribuita si o suprafata totala de 1,15% din partile si dependintele comune ale imobilului – bloc, care prin natura si destinatia lor sunt in proprietate comuna, fortata si perpetua a tuturor proprietarilor.

Dv prin contractractul de achizitie imobil,vi s-a atribuit cota de 1,15% din partile comune-fara insa a se individualiza concret care parte comuna va revine
Intr-un imobil de locuit in comun parte comuna reprezinta calea de acces,scarile,uscatoriile,
ghenele de gunoi,subsolul tehnic,terasa,,acoperisul
Daca dv prin contractul de vanzare cumparare ati achizitionat strict spatiul cu destinatia de locuinta,respectiv fara anexa,nu puteti ridica pretentii la spatiu de depozitare intr-o boxa a blocului
Conform dispozitii in vigoare proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre un proprietar in baza unui contract de inchiriere pe 1,7,25,49 ani
Concret nu aveti niciun drept sa solicitati utilizarea exclusiva a partii comune din imobilul de locuit in comun
Am dreptul conform contractului de vanzare cumparare la o cota parte (dependinta comuna)din subsolul blocului.

Aveti dreptul la cota parte din partea comuna de imobil in coeficient de 1,15% -dar care nu este precizat in contractul de achizitie bun imobil ,coeficientul de 1,15%=cota indiviza este o valoare raportata la suprafata apartamentului dv