Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietate boxa subsol bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietate boxa subsol bloc

Buna ziua,

Bunicii mei sunt proprietarii unui apartament la parter intr-un bloc din Bucuresti, construit in anii 80, ei sunt primii proprietari (fiind initial chiriasi la stat). Inca de la inceput li s-a alocat o boxa la subsol (o camera cu cheie, de aprox 9 m patrati), despre care mereu s-a stiut ca este a lor (are nr 1 ca si apartamentul si este exact sub dormitorul apartamentului). La parter nefiind balcon, au cumparat cu tot cu boxa. La subsol mentionez ca mai exista (pe langa camerele mari ai proprietarilor de la parter) si alte camarute mai mici fara cheie, care sunt proprietate comuna.

Pana acum cativa ani doar bunicul meu a folosit aceasta incapare si a avut cheie de la ea, pana cand a fost rugat de un vecin de la un etaj superior sa o imparta (si de atunci si acel vecin are cheie si are acolo lucruri).

Eu acum doresc sa eliberez tot de acolo si sa fac curat. Dar vecinul refuza sa elibereze si zice ca e o proprietate comuna. Acest lucru ma ingrijoreaza mai ales ca in cativa ani, vom dori sa vindem.

Va redau ce scrie in contractul de proprietate din 1992:

"Locuinta ce se vinde .. este compusa din 2 camere de locuit cu suprafata utila de 50,83 mp si cota indiviza de 2.35% din suprafata de folosinta comuna a imobilului.
Odata cu locuinta se vand si urmatoarele (dependinte, anexe gospodaresti, garaje si instalatii aferente) bucatarie, baie, hol, debara, boxa.
Se atribuie cumparatorului in folosinta pe durata existentei constructiei terenul aferent locuintei suprafata de 9,52 mp, respectiv in cota indivita de 2.35 % din teren, potrivit deciziei.. "

Desigur ca sunt convinsa ca in contractul vecinului nu scrie ca el detine o boxa.

In contractul bunicilor mei scrie acest lucru.

Intrebarea este daca e formulat indeajuns de clar sau de fapt ambiguitatea si faptul ca e incomplet in contract ne vor face sa renuntam la aceasta incapere?

Multumesc
delia89, utilizator
Contractul trebuie sa fie insotit de o schita si trebuie sa fie mentionata suprafata boxei. daca nu se mentioneaza suprafata , nu prea aveti ce face.
In cadastru este inregistrata boxa? Suprafata de 9,52 mp este posibil sa reprezinte suprafata boxei.
Partile comune se regasesc in cartea tehnica a constructiei.
Solicitati presedintelui asociatiei de proprietari sa va prezinte care sunt partile comune si daca boxa bunicului intra in pc.

In temeiul disp L nr 7/1996 solicitati oficial extras de carte funciara unde se precizeaza concret din ce este compusa proprietatea parintilor
Ulterior,pentru a demonstra vecinului ca boxa in discutie nu este parte comuna,aratat-i acestuia actul de achizitie bun imobil si extrasul de carte funciara
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Contractul este insotit de o schita doar pentru apartament, nu si pt boxa. In schita nu este mentionata suprafata boxei.
Inca nu am facut cadastru. Se poate daca aduc dovada de la Cartea funciara, cadastristul sa faca schita completa? Adica sa adauge la cea initiala?
Cei 9,52 mp reprezinta terenul pe care este construit blocul si nu suprafata boxei. In contract este o insiruire de spatii printre care si boxa. Probabil ca e un contract vechi, un formular pretiparit si completat apoi la masina de scris, iar in acesta apar insiruite aceste spatii dar nu este obligatoriu ca fiecare apartament sa le aiba pe toate. Aveti, de exemplu, anexe gospodaresti, garaje,...? Si, asa cum s-a mai spus ceea ce aveti trebuie sa apara pe schita cu suprafetele clare. Ca dovada uitati-va pe contract si schita si o sa vedeti suprafata si amplasamentul bucatariei, holului, a baii... pentru ca acestea exista in proprietatea dumneavoastra. Dar nu o sa vedeti suprafata si amplasamentul anexei gospodaresti sau a boxei pentru ca acestea nu exista sau nu le aveti in proprietate.
Daca aveati in proprietate si altceva in afara de cei 50,83 mp, erati inregistrati la primarie si la asociatie cu o suprafata mai mare. Verificati dar acele boxe sunt facute la intelegere intre vecini si nu sunt in proprietatea unuia sau altuia.