avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Activitate snowden

Activitate snowden

Nu au spus analfabet, au spus asa:
“....trecand cu vedere faptul ca limba romana este cateodata chinuita, folosirea literei i la sfarsitul unui cuvant fiind pentru unii o adevarata loterie....” trebuie facuta o jnformare catre 500 de angajati pentru a ma corecta? Stiu ca ma pot retrage din sindicat.
Multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

E amuzanta intrebarea dvs,nu aveti nici o sansa.Daca într-o informare,adresa,afisare la gazeta de perete ,mail va făceau analfabet,semidoct,va insultau se putea discuta ,în cazul dvs a fost o simpla corectare,nu v -au prejudiciat cu nimic,Puteti sa va retrageti din sindicat nu trebuie neaparat sa va judecati.


Buna ziua!
Am facut o informare catre sindicatul institutiei unde lucrez in care am scris in continutul acesteia “membrii ai sindicatului” dar am si articulat denumirea sindicatului desi in denumirea oficiala numele sindicatului nu este articulat. Era o informare de 2 pagini in care aduceam in discutie mai multe probleme. Sindicatul insa a hotarat sa ma corecteze dpdv gramatical si sa rada printr-o informare publica trimisa catre toti angajatii institutiei de faptul ca “pentru unii folosirea i-ului este o loterie”.
As vrea sa actionez in instanta sindicatul pentru daune morale, sa imi restituie toata contributia catre sindicat de cand sunt angajat si pentru cheltuielibde judecata.
Carui tip de avocat trebuie sa ma adresez?
Am vreo sansa?
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns.
Agentul constatator a specificat in pvsc asiguratorul contravenientului si am deschis dosar deja la asigurator...dar in cazul in care asiguratorul este acelasi, nu pot efectua reparatiile ca mai apoi sa se actioneze singur in regres ma gandesc. Plus ca am impresia ca este cam dauna totala dupa cum si-au exprimat chiar ei, cei de la asigurari, pararea, de genul "ii punem cruce"...sa inteleg ca acum totul depinde de asigurator si de procedurile lor interne?. Pot face ceva sa nu astept chiar termenul maxim de 90 de zile, pentru ca as cam avea nevoie de masina si ma gandeam sa vand epava si sa obtin un tichet rabla, dar nu cred ca este posibil pana nu termina asiguratorul cu dosarul.
Acum 2 saptamani am fost victima unui accident rutier din care a rezultat mai mult de 38 de parti avariate (inclusiv airbag-uri) ceea ce ar putea insemna dauna totala avand in vedere ca autoturismul are o vechime de 10 ani. In urma socului suferit am chemat la fata locului politia si ambulanta pentru a-mi lua tensiunea si a constata accidentul. In urma procesului verbal intocmit de agentul constatator reiese ca celalalt sofer este vinovat de producerea accidentului intru-cat a intrat in intersectie de pe un drum fara prioritate fara sa se asigure. Soferul vinovat a refuzat sa semneze procesul verbal intocmit la politie si de asemenea nu s-a prezentat la asigurator pentru stabilirea daunelor. Cum pot urgenta solutionarea dosarului de la asigurator daca domnul care a produs accidentul refuza in continuare sa coopereze atat cu politia cat si cu societatea de asigurari?