avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate Cornel Morar

Activitate Cornel Morar

Răspuns la discuția ridicare permis + amenda auto
multumesc pentru raspuns
am luat amenda si mi s-a luat permisul pe motiv ca am iesit cu spatele dintr-o parcare ,situata pe o strada cu sens unic. Asezarea unui loc de parcare este in unghi de aprox . 45 grade fata de axa drumului cu acces in sensul de circulatie. Acesta a fost motivul ptr. care am iesit cu spatele , iar ca sa fi fost pozitionat invers ( sa intru cu spatele - cum ar fi normal) trebuie sa faci multe manevre , fiind imposibil - circulatie mare si str. ingusta. La fel ca mine parcheaza si fac manevra de iesire toata lumea, dar a cazut magareata pe mine. As contesta procesul verbal si inclusiv sanctiunile, dar nici nu stiu daca pentru asa ceva se ia carnetul. Vreau un sfat privind sansa de castig si mai ales ce argumente sa folosesc pentru combaterea PV. Multumesc.
multumesc .
1. Am primit amenda contraventionala auto pentru oprire interzisa si lipsa documente. Cuantum amenda 840 lei.
2. Am depus contestatie la PV de contraventie in termen la Judecatoria din raza teritoriala.
3. Am primit COMUNICARE ADRESA de la Judecatorie in care sunt instiintat : ca cererea mea a fost inregistrata si ca exista un nr. de dosar.
4. Mi se cere ca in termen de 10 zile sa depun inscrisuri in copii certificate ptr. conformitate cu originalul si achitarea taxei judiciare de timbru de 20 lei.

Intrebari: a). cum certific copiile ca sunt in conformitate cu originalul, avand in vedere ca la cerere am depus in anexa copii Xerox dupa actele legate de eveniment.
b). daca in termenul de 10 zile depun notificare prin care sustin cererea mea in integralitate si faptul ca nu am cerut ajutor public judiciar si ca solicit judecarea in lipsa, este suficient ?