Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Notificare la contestatie amenda auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Notificare la contestatie amenda auto

1. Am primit amenda contraventionala auto pentru oprire interzisa si lipsa documente. Cuantum amenda 840 lei.
2. Am depus contestatie la PV de contraventie in termen la Judecatoria din raza teritoriala.
3. Am primit COMUNICARE ADRESA de la Judecatorie in care sunt instiintat : ca cererea mea a fost inregistrata si ca exista un nr. de dosar.
4. Mi se cere ca in termen de 10 zile sa depun inscrisuri in copii certificate ptr. conformitate cu originalul si achitarea taxei judiciare de timbru de 20 lei.

Intrebari: a). cum certific copiile ca sunt in conformitate cu originalul, avand in vedere ca la cerere am depus in anexa copii Xerox dupa actele legate de eveniment.
b). daca in termenul de 10 zile depun notificare prin care sustin cererea mea in integralitate si faptul ca nu am cerut ajutor public judiciar si ca solicit judecarea in lipsa, este suficient ?
Inscrisurile pe care le-ati anexat la contestatie trebuiau sa fie certificate de dvs., adica sa scrieti pe ele "Conform cu originalul" si sa semnati. Depuneti-le din nou cu certificarea conform celor aratate. Taxa judiciara de timbru de 20 de lei trebuie achitata la Directia impozitelor locale. In caz de neachitare contestatia va fi respinsa ca fiind netimbrata.
ing. Ioan Ciobanu
multumesc .