avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate hytakys

Activitate hytakys

Buna ziua. Vă rog să ma lamuriti cum se face succesiunea in cazul pe care il voi relata. Unchiul mamei mele a decedat in anul 1986,sotia lui era decedata, nu au avut copii. Bunurile care le avea la acea data constau într-o casa cu teren si terenuri extravilane, dar care se aflau in proprietate cooperatista, inclusiv terenul aferent casei. După 1989 in casa a inceput sa locuiasca un stranepot, iar mama mea impreuna cu alti mostenitori (copii fratilor, adica nepotii) au acceptat mostenirea si au formulat in baza Legii 18/1991 cerere de reconstituire a dreptului de proprietate asupra terenurilor detinute de autor, conform rolului agricol din registrul agricol. Dreptul a fost recunoscuti prin hotarirea comisiei judetene si locală de fond funciar, validati in anexa de validare a localitatii si li s-a eliberat adeverinta de proprietate. In anul 2011 stranepotul care a ramas sa locuiasca in casa i-si aduce aminte ca are un testament facut inainte de decesul autorului si cu o declaratie notariala precum ca nu exista alti mostenitori, obtine certificat de mostenitor cota1/1,si solicita toate bunurile mobile si immobile ale autorului. Conform Legii 18, mostenitorii testamentari se înscriu în titlu de proprietate impreuna cu mostenitorii legali(Inca nu a fost emis titlu de proprietate) Cum se face succesiunea si impartirea mostenirii in cazul de fata?
Discuție consultare
lucrez intr-o societate fara sindicat.suntem filiala,sediul central este in alt judet .am facut proces verbal de desemnare reprezentanti salariati dar acesta nu a fost inregistrat la secretariat pe motiv ca nu trebuie cine suporta deplasarea reprezentantilor la negocieri,se acorda zile libere cu scoatere din productie pe perioada deplasarii si durata negocierilor?cum se procedeaza in acest caz .