Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face succesiunea

Buna ziua. Vă rog să ma lamuriti cum se face succesiunea in cazul pe care il voi relata. Unchiul mamei mele a decedat in anul 1986,sotia lui era decedata, nu au avut copii. Bunurile care le avea la acea data constau într-o casa cu teren si terenuri extravilane, dar care se aflau in proprietate cooperatista, inclusiv terenul aferent casei. După 1989 in casa a inceput sa locuiasca un stranepot, iar mama mea impreuna cu alti mostenitori (copii fratilor, adica nepotii) au acceptat mostenirea si au formulat in baza Legii 18/1991 cerere de reconstituire a dreptului de proprietate asupra terenurilor detinute de autor, conform rolului agricol din registrul agricol. Dreptul a fost recunoscuti prin hotarirea comisiei judetene si locală de fond funciar, validati in anexa de validare a localitatii si li s-a eliberat adeverinta de proprietate. In anul 2011 stranepotul care a ramas sa locuiasca in casa i-si aduce aminte ca are un testament facut inainte de decesul autorului si cu o declaratie notariala precum ca nu exista alti mostenitori, obtine certificat de mostenitor cota1/1,si solicita toate bunurile mobile si immobile ale autorului. Conform Legii 18, mostenitorii testamentari se înscriu în titlu de proprietate impreuna cu mostenitorii legali(Inca nu a fost emis titlu de proprietate) Cum se face succesiunea si impartirea mostenirii in cazul de fata?
hytakys, utilizator