avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate Nko_kiss

Activitate Nko_kiss

Va multumesc pt informatii!!! voi trimte un e-mail catre ei si va voi tine la curent ! Eu nu am dus pana acum nici o adevrinta la servici din care sa rezulte indemnizatia CCC! Am acasa un document care l-am primit in momentul in care sa calculat indemnizatia CCC cu suma respectiva! o voi atasa pe aceea !
As dori exact legea si articolul in care spune ca fiind la a doua sarcina si ne avand zile lucratoare intr-e CCC si CM risc maternal ( a doua sarcina ) cele 6 luni din care se calculeaza Mzb sunt cele din CCC ! , vreau sa o trimit la firma ca sa pot demonstra ca este ca mine , si sa imi restituie diferenta de bani , care este undeva la 300 ron / luna
Eu acum ma aflu in concediu medical sarcina si lauzie, am avut luna intreaga...din februarie sunt in sarcina si lauzie, am nascut pe 22 aprilie si mai am 42 de zile de sarcina si lauzie ( pana pe 03.06.2016). ei au scos MZB la 50.55 ron , pt ca au dedus ei ca dupa cele 6 luni de indemnizatie crestere copil (1200 ) , a rezultat suma de 1112 ron din care au impartit la 22 zile lucratoare si a rezultat suma de 50.55 ron ( care dupa calculele lor, nu este aceasi in fiecare luna , deduc eu din calcule, pt ca venitul este din ce in ce mai mic , indiferent ca eu am luna intreaga cu 85 % sau 75% ) ! nu inteleg calculul lor, ideea este ca atunci cand aveam 75% luam in jur de 700 ron , in functie de luna, iar acum cand am 85% i-au 600 ron , ceea ce nu este corect !
Eu am intrat in concediu risc maternal pe 13 octombrie 2015, in data de 12 octombrie 2015 am fost in concediu odihna (o zi) ! indemnizatia concediu crestere copil a fost de 1200 ron (timp de 2 ani ) ! Va rog sa imi calculati pe luna martie si aprilie 2016 ! si sa imi calculati Mzb separat ca sa vad cum ati procedat , am inteles calculul , dar nu stiu pana in ce luna numar zilele lucratoare eu am numarat pana in luna mai si au rezultat 118 zile lucratoare, este corect ?
calcul :1200 * 6 = 7.200 ron
7.200 / 118 = 61.017 ron ( acest rezultat il imulteste in fiecare luna cu cate zile lucratoare sunt ? )
CM : (Aprilie ) 21*61.017*85% =1089 ron
CAS : 10.5%*35%*2415*21/21 = 89 ron
plata CM 1089-89= 1000 ron ?
Cum se calculeaza CAS , Difera de la luna la luna oprirea, ce se modifica la formula de calcul in functie de luna, doar zilele lucratoare ?
Daca , calculul meu este corect , de ce eu am incasat suma de 603 ron pe luna aprilie?
Mai sunt si alte opriri inafara de CAS , cum ar fi CASS , CAS CM , Prima asigurare locala net ?
Buna ziua,

As dori sa aflu cum se calculeaza CM risc materna si sarcina si lauzie la al doilea copil?
Mentionez faptul ca dupa cei doi ani de stat acasa de la primul copil imediat am intrat cu al doilea copil in risc maternal si acum in sarcina si lauzie !
Eu stiu baza de calcul si ca se calculeaza din veniturile pe ultimile 6 luni, dar nu cunosc daca ultimile 6 luni sunt cele dinainte sa intru in risc maternal la prima sarcina!
Am sunat la firma la HR si mi sa spus ca salariul meu brut este de 1112 ron , iar cand mi-au trimis e-mail cu stantele de plata , apar ca salariu brut 1415 ron !
Care ar fi suma care ar trebui sa o incasez dupa aceste salarii brute?
Este posibil sa i-au mai multi banuti avand CM risc maternal ( 75 % ) decat la sarcina si lauzie (85% ) ?

Va multumesc mult !