avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate MADALINAOPREA2000

Activitate MADALINAOPREA2000

eu acum ar trebui sa deschid proces pentru o hotarare judecatoreasa care sa tina loc de contract ?? si pe cei care au avut grija de proprietar sa nu-i las sa intre in imobil?
dar acum dupa decesul proprietarului ei vin si spun ca imobilul le apartine intrucat au ctr de intretinere cu ramanere in imobil.
Multumesc pentru raspuns.
Ei puteau face alte acte daca chitanta originala de proprietate era la mine, la incheierea unui contract de orice natura nu trebuie actele in original?
In noiembrie 2014 am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare imobil cu teren cu plata unui avans pentru a-si putea perfecta actele in decurs de doi ani urmand sa facem actele la notariat (promisiunea am facut-o de mana doar noi doi si cu doi martori), eu pastrand chitanta originala de proprietate a terenului cumparat in 1957.
Acum o luna proprietarul a decedat , am aflat acum eu actele nu am reusit sa le fac la notar, dar au venit niste persoane pretinzand ca au facut acte la notariat sa aiba grija de proprietar cu conditia sa-i ramana imobilul. Intrebare: putea sa faca act la notariat fara acea chitanta de proprietate in original, este legal acel contract de ingrijire?