avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 135 soluții astăzi
Forum Activitate liviumihai1989

Activitate liviumihai1989

Răspuns la discuția Restanta Intretinere!
pai problema este ca femeia plateste,ei isi opresc penalitatiile mai intai apoi intretinerea,problema este ca suma de penalitati depaseste cu mult suma datorata,avand in vedere ca ei spun ca le calculeaza cu 0.1% din cate am inteles de la ei! Trebuie sa cerem o expertiza,sa ne calculeze cine suma!
Restanta Intretinere,am si eu o intrebare: matusa mea are penalizarile mai mari decat intretinerea (ex 29061.97 restanta penalizare,20823.79 restanta intretinere) care este sistemul de calcul (eu stiu ca este de 0,2%) si de ce a depasit penalizarea intretinerea?
Am si eu o nelamurire . Ieri am fost oprit de catre jandarmeria romana cu mentiunea ca nu am voie sa imi plimb cainele pe un spatiu public ( detin un pittbull ) . Am primit un avertisment , urmand ca urmatoarea data sa imi dea amenda ! Mentionez : cand ies pe strada am totul in regula , botnita , ham , lesa , pungute pentru excremente. Este inregistrata la asociatia chinologica, declarata la politie, am asigurare in caz ca musca pe cineva . Art. 6
(1) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. a) in localurile publice, in mijloacele de transport in comun, precum si in alte locuri publice, cu exceptia drumurilor publice si a cailor de acces catre acestea, este interzis.
(2) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. a) in partile comune ale imobilelor in care sunt detinuti, pe drumurile publice si pe caile de acces catre acestea este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti in zgarda si lesa sau ham de catre proprietar ori de catre detinatorul temporar. Imi poate explica si mie mai exact aceasta lege? numai am voie sa imi plimb animalul nici pe drumurile publice ...