avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Activitate prisacii

Activitate prisacii

Va salut.
Am facut la eon gaz o solicitare de extindere a conductei de gaze naturale. Spre bucuria mea solicitarea a fost acceptata pe suportul financiar eonului. Practic am un contract cu eon sa realizeze extinderea pe banii lor.
Aceasta extindere se face pe o cale de acces privata impartita in cote indivize intre mai multi proprietari.
Cei de le eon imi solicita ca eu sa le pun la dispozitie un act notarial cu drept de uz si servitute, semnat de TOTI proprietarii care detin cota indiviza pe calea de acces, astfel in cat ei sa isi desfasoare activitatea.
Din 11 coproprietari am acceptul verbal de la 9, iar doi refuza sa acorde acest drept de servitute.
Am fost la primarie si consiliera juridic mi-a explicat (verbal, nu in scris) ca atat timp cat aceasta cale de acces este impartita in cote indivize, iar eu sunt proprietarul unei cote aferente, nu mai am nevoie expres de acordul tuturor co-proprietarilor si implicit imi pot trage utilitati pe aceasta cale de acces, atat timp cat readuc drumul in starea anterioara lucrarilor

Intrebarea mea este daca atat timp cat majoritatea acordam acest drept de uz si servitute, am nevoie expres si de acceptul lor? (mentionez ca de-a lungul acestei cai de acces eu sunt al 10, iar cei care refuza sunt primii doi, in ordinea de la strada principala, de unde trebuie facuta extinderea)

Mai pe scurt, cei doi care imi refuza acest lucru, ma pot impiedica pe mine sau oricare din ceilalti vecini sa sapam pe calea de acces pentru a trage utilitati (gaz, canalizare, apa), atat timp cat eu aduc drumul in starea anterioara inceperii lucrarilor?