avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate stefistefi

Activitate stefistefi

Răspuns la discuția inlocuitor pe delegare
oricum multumesc pt raspunsuri..dar ANFP va contrazice...cfr legii 188 nu confundam delegarea cu detasarea....
Răspuns la discuția inlocuitor pe delegare
care este baza legala de plata pt doi pe un post cand imi mentin postul si nu devine vacant? vine curtea de conturi si vrea baza legala...
Răspuns la discuția inlocuitor pe delegare
simplu dar....care este baza legala....avand in vedere definitia delegarii la functionarii publici...vine curtea de conturi si imi imputa mie odata ce postul nu ramane vacant...
Răspuns la discuția inlocuitor pe delegare
multumesc....in instanta cu ordinul pe masa se vor lamuri...am dat detalii...functionar public cu fct de onducere cu examen este delagat pe acceasi functie in alta localaitate...deci postul nu ramane vacant...obligat o fi el dar pana la obligatii avem si drepturi...ok...si pe cine plateste contabilitatea la salriu pe mine sau pe cel care ma inlocuieste_ suntem 2 pe un post....deci....
Răspuns la discuția inlocuitor pe delegare
va inteleg...dar sunt functionar public...ordinul merge pe legea 188 din 1999...cum facem...luam ce ne convine....nu lam in seama art din ordin ca e art din legea 188 nu din codul muncii....deci....e un studiu de caz interesant
Răspuns la discuția inlocuitor pe delegare
legal...atentie...delegare...nu detasare....pe ce articol mabaze...cine pe cine plateste_? care este baza legala si pe ce va bazati cand spuneti ca este legal
s-a dat un ordin sa fiu delegata din postul de director intr o alta localitate tot pe post de director.in acelasi timp s/a dat un ordin ca un functionar public pe perioada delgarii sa fie ordonator si sa aiba atributiile d edirector in locul meu...eu stiu ca delegarea nu se face sub forma asta.
ce parere legala aveti? este legal? sau nu...ms...