avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate avramflorin1980

Activitate avramflorin1980

Răspuns la discuția perioada de preaviz
multumesc pentru raspuns . Am un contract individual de munca cu fisa postului pentru un loc de munca . Dupa ce am depus demisia angajatorul a venit cu o decizie in care decide sa ma ocup pe linga compartimentul de care raspund si de un alt compartiment. In perioada de preaviz de 45 zile angajatorul are dreptul de a -mi schimba fisa postului respectiv de a emite decizii cu sarcinii de munca suplimentare. Sunt obligat sa semnez aceasta decizie daca ea a fost adusa la cunostinta dupa ce am depus demisia ? Care sunt obligatiile si drepturile mele in perioada de preaviz ? care sunt sunt obligatiile si drepturile angajatorului conform legislatiei in vigoare? Cum pot stopa presiunile care se fac asupra mea de a semna aceasta decizie. La data angajari (anul 2000) in CMI perioada de preaviz este de 15 zile acum angajatorul spune ca sa schimbat legislatia si este de 45 zile fara sa-mi se aduca la cunostinta prin act aditional este corect ?
Buna seara,
Mi-am dat demisia fiind in perioada de preaviz.
In aceasta perioada se fac presiuni asupra mea pentru a semna o decizie sa raspund de un nou loc de munca , la care nu am nici o pregatire.
Ce ma invatati sa fac.
Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Buna seara,
Am doua intrebari:
1 ce reprezinta functia de executie ?, exemple.
2 ce reprezinta functia de conducere ?, exemple .
Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Daca angajatorul nu este de acord cu art. 55, lit b cum trebuie formulata cererea de demisie fara sa mai existe interpretari .
Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Formularea a fost facuta la modul:
Domnule................
Subsemnatul............angajat..........,prin prezenta va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului de munca ...........in baza art 55 lit b din CM -legea 53/2003 modificata si complectata, incepand cu data de .....................
In aceasta situatie mai este nevoie de preaviz.
Daca nu care este temeiul legal. In cazul in care angajatorul nu este de acord care sunt pasii de urmat.
Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Buna seara,
Mi-am depus demisia cu art 55 lit b (cu acordul partilor), in urma discutiilor pe tema demisiei , concluzia a fost ca nu poate sa semneze demisia decit cu preaviz.
Intrebare: este legal , ce drepturi am in aceste conditii ( cu privire la timpul de lucru , etc.)
Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Va multumesc pentru raspuns.
Am mai multe intrebari :
-In deciziile emise de societate se poate folosi legi, decrete care nu mai sunt valabile ( ex: decretul 400/81 ), decizia emisa mai are valabillitate .
-Pentru ocuparea postului de responsabil cu protectia muncii pe societate poate fi o persoana fara pregatire in domeniu ? , ce conditii trebuie sa indelineasca .











































































Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Va multumesc pentru raspuns.
O alta intrebare ar fi:
-ne asigurarea respectarii normelor de protectia muncii si PSI de catre conducatorul societatii,
-aducerea de injurii repetate ( din pacate altora le este frica sa comfirme afirmatia , pectru ca isi pot pierde locul de munca), dar exista inregistrari.
Cele enumerate mai sus pot constitui motive de reziliere contract de munca?
Daca conditiile de mai sus sunt suficiente pentru rezilierea contractului , conducatorul societatii te poate da in judecata ?
Ce cale de aparare exista?
1 Care este procedura de introducere a demisiei pentru reziliere contract de munca fara preaviz. Eventual model.
2 Ce implicatii pot apare din partea angajatorului.
3 Exemple de incalcare a contractului de munca la care se poate incadra acest tip de demisie.