avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1720 soluții astăzi
Forum Activitate Agota2016

Activitate Agota2016

Si dupa noile prevederi daca eu ma intorc la servici cu 60 de zile inainte de impplinirea varstei de 2 ani, iar tatal nu ia luna respectiva, trebuie sa ma intorc mai repede ? (pentru ca de fapt concediul meu de crestere copil este 1 an si 11 luni -2 luni 1 an si 9 luni sau ) sau pot sa raman pana iulie cand fetita implineste 1 an si 10 luni. si o sa primesc stimulentul?
Buna ziua!
Eu am nascut la 10 septembrie 2014.
Am ales 2 ani, astfel dupa vechea lege ar trebui sa intorc la servici la 10 august pentreu ca si tata este indreptatita sa ia concediul.
Intrebarea mea, daca de 1 iulie intra in viogoare noua lege. Trebuie sa mai ia tatal o luna sau pot sa raman eu la concediu pana la 10 septembrie?
Iar daca vreau sa primesc stimulentul de insertie. dupa nua lege trebuie sa ma intorc cu 60 de zile mai repedela servici adica in 10 iulie. Daca mai trebuie sa ia o luna si tatal, atunci eu ar trebui sa ma intorc la servici pana in 10 iunie ca sa primesc stimulentul de insertie?
Buna ziua!
Eu acuma sunt in concediul de crestere copil pana la doi ani, si dupa nuoa lege ar trebui sa revin la servici la 11 septembrie.
M-am gandit ca ma intorc la servici mai repede, ca astfel pot sa primesc stimulentul de insertie pana ce copilul implineste 3 ani
Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie se prelungeste astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;

Intrebarea mea, cand trebuie sa reintorc la lucru ca sa primesc stimulentul
ajunge daca intorc de 1 iulie sau trebuie sa primesc primul salariu in iulie.
Multumesc pentru raspuns