Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

Buna ziua!
Eu acuma sunt in concediul de crestere copil pana la doi ani, si dupa nuoa lege ar trebui sa revin la servici la 11 septembrie.
M-am gandit ca ma intorc la servici mai repede, ca astfel pot sa primesc stimulentul de insertie pana ce copilul implineste 3 ani
Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie se prelungeste astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;

Intrebarea mea, cand trebuie sa reintorc la lucru ca sa primesc stimulentul
ajunge daca intorc de 1 iulie sau trebuie sa primesc primul salariu in iulie.
Multumesc pentru raspuns
1. Conform celo redate si de dvs. mai sus trebuie sa reluati activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani.

2. Daca data nasterii copilului ar fi 11 septembrie ar trebui sa reluati activitatea inainte de 11 iulie (pe data de 1 iulie este bine).