avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate mapo_mari

Activitate mapo_mari

Răspuns la discuția restituire diploma bac
Sper sa functioneze! Multumesc mult pt raspunsuri si rapiditate!
o zi buna!
:)
Răspuns la discuția restituire diploma bac
dupa admitere am cerut restituirea diplomei ,dar directoarea a spus ca trebuie sa ramana la dosar pana la terminarea colegiului, iar in cazul in care vreau sa ma duc si la alta faculatte in acelasi timp ,imi vor da o adeverinta cum ca originalul este la ei...si culmea este un colegiu de stat...
Răspuns la discuția restituire diploma bac



stiam ca diploma de bac se retine pe toata durata studiilor superioare; ea se restituie la terminarea facultatii, odata cu diploma de licenta si foaia matricola.

poti sa fii mai explicita?Scuze dar nu am inteles ce vrei sa spui :)
:( Buna ziua ,
sper ca problema mea se incadreaza aici, daca nu imi cer scuze. Revenind- problema mea este legata de restituirea diplomei de bac -in 2000 am mers la un Colegiu Universitar cu filiala deschisa la mine in oras,am intrat prima pe lista si asa am beneficiat si de bursa de merit, asta doar un semestru pt ca dupa aceea nu am mai continuat din motive personale. Acum vreau sa ma inscriu la alta facultate, si am sunat sa intreb de unde pot recupera diploma, si m-au plimbat de la un centru la altul, am aflat unde este in cele dim urma si au spus ca trebuie sa le restitui bursa pe care am primit-o de la ei, daca vreau diploma inapoi. Asa se procedeaza in astfel de cazuri??? Nu am mai auzit de asa ceva pana acum...
Daca ma poate ajuta cineva rog un raspuns urgent!
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția bani retinuti fara dovada
Cursul pe care l-am urmat a durat 2 zile, in urma acestuia nu am primit nicio diploma de absolvire si nici marire de salariu sau crestere in grad. Singurul "act"doveditor ca eu am fost la acel curs ar fi decontul de delegatie, si in momentul in care am cerut ceva chitanta pt respectiva suma mi s-a spus ca nu am cum sa-mi elibereze...X-(
am lucrat in cadrul unei firme si in acest timp am fost la un curs de pregatire , dar pentru care nu am semnat actul aditional al cursului prin care ma angajam fata de firma ca nu plec 1 an,sau ca platesc despagubire 500 eur daca plec inainte de 1 an.Desi nu am semnat actul respectiv pt ca nu am fost deacord cu clauzele am mers la curs iar acum dupa ce am plecat de la ei de cca 2 luni, cand am fost sa-mi ridic ultima plata mi s-a spus ca trebuie sa platesc 89 eur pt acel curs si sa spun merci ca nu platesc 500.Am avut o discutie f aprinsa cu managerul si se pare ca tot o sa-mi opreasca din acea ultima plata suma de 89eur, ca-mi taie ceva chitanta ca dovada si tot asa...Iar ultimul salariu inca nu l-am primit. In baza carui fapt poate sa faca asa ceva?
Este legal asa ceva? Ce se poate face in aceasta situatie?
Multumesc
X-(Buna ziua ,
problema pe care vreau s-o expun in randurile ce urmeaza este legata de contractele de confidentialitate pe care suntem obligati sa le semnam la angajare. De curand mi-am dat demisia de la o firma unde am am avut un contract de genul acesta semnat. El prevedea ca in cazul in care plec la concurenta sa platesc ca despagubire o suma de 10.000 de eur firmei, iar in cazul in care merg la o alta companie neconcurenta firma se angajeaza sa -mi plateasca o indemnizatie de cca 50% din venitul net timp de 2 ani. Semnarea acestui contract a dus la multe controverse in cadrul firmei si multi colegi au plecat, nedorind sa semneze respectivul "act".Acum eu am intrebat ce procedura trebuie urmata ca sa primesc acei bani, pt ca am plecat la o firma neconcurenta, si mi s-a spus ca nu se poate sa ii recuperez, ca doar cei care detin functii ,care au acces la inf pretioase pot fi "despagubiti". Desi toata lumea a fost obligata sa semneze actul acela doar unii se pare ca pot "beneficia" de clauzele lui. As dori sa stiu cat este de legal asa ceva si cum se poate ataca aceasta ignoranta din partea unor angajatori mincinosi?
Multumesc anticipat.