avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate ani24

Activitate ani24

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apartamentul a fost dat prin contract de vanzare cumparare, iar la succesiunea dupa mama, nu a fost adus pe masa succesorala.
Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: suntem 3 frati, 2 surori si un frate, una fintre surori a primit un apartament care era pe numele lui tata, in bucuresti de la parintii mei in viata fara sa ne intrebe si pe noi 2, a decedat mama s a facut succesiunea dupa ea in 2016 iar in 2021 a decedat si tata. Intre timp sora care a primit apartamentul din bucuresti fara stirea noastra, l a vandut (cand inca era in viata tata), inca nu s a facut succesiunea fupa tata, urmeaza. Ce sanse avem cei 2 frati sa recuperam ce ne cuvenea de la apartament?
Multumesc mult.
Răspuns la discuția executare silita
multumesc frumos.
Răspuns la discuția calcul punctaj lunar
multumesc frumos. o zi buna.
buna ziua,
ce demersuri se pot face in situatia in care o executare silita nu este dusa la indeplinire de catre un birou de executare judecatoresc?
pe scurt: mai multi creditori, am urmat procedura de executare silita institutia publica la care lucram, deoarece am castigat in instanta, inclusiv la curtea de apel, de a ne fi inapoiate drepturile banesti retinute fara temei legal. institutia nu s a conformat, iar noi am executat silit. Biroul executoresc judecatoresc, a urmat procedura, si a luat comisionul de la institutia noastra punand poprire pe conturile institutiei, dar pentru noi, creditorii, nu a mers mai departe. Mai mult decat atat, respectivul BEJ numai doreste sa faca alte demersuri, pentru noi, ca sa duca la indeplinire ceea ce am initiat noi (dupa ce el si aluat comisionul), si, evita sa ne mai primeasca in audienta, desi noi am solicitat in nenumarate randuri.
Va rog mult, spuneti ne ce putem face in aceasta situatie? Reluam procedura de executare silita la alt BEJ sau putem sa l dam in judecata pe actualul BEJ care nu a dus la finalizare procedura de executare silita???
multumesc frumos.
buna ziua,
sunt functionar public si as vrea sa stiu cum se calculeaza punctajul lunar pentru pensie. se ia pe ramura de activitate indicele de la INS transmis lunar pentru salariul mediu brut si/sau net, adica pentru functionari publici sau per economie????, sau, se ia puncatjul acela de salariu mediu brut pe economie, calculat de INS si aprobat la inceput de an???
multumesc frumos.
Răspuns la discuția spor
multumesc. In anul 2018 nu am beneficiat de acest spor, deoarece eram in alt serviciu si nu faceam teren. din luna mai am fost mutata temporar in acest serviciu unde fac si teren cu colegii. In acest caz sporul se calculeaza la venitul brut pe acest an sau se raporteaza la decembrie 2018?
Discuție spor
la ce venituri se calculeaza sporul de izolare de 20%? din salariul brut din decembrie 2018 sau salariul brut din 2019? se aplica in acest caz og 114/2018?
la ce venituri se calculeaza un spor de izolare de 20%??? pentru localitatile defavorizate?
buna ziua,
as dori si eu sa aflu cum se calculeaza un spor de izolare . exemplu: am un salariu brut de 5300 lei la nr. de zile lucratoare pe luna, sa zicem 168 ore. conform noii legi de salarizare nr. 153, daca lucrez in perimetrul rezervatiei biosferei delta dunarii un numar de 40 ore pe luna, am dreptul la 20% spor de izolare conform legii.
intrebare: acest spor de izolare se aplica la salariul pe care l am avut in decembrie 2018 sau cel pe care il am acum??? mentionez ca in decembrie 2018 am avut un salariu brut de 3445 lei.
doresc si cadrul legal.
multumesc frumos.