avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Marbrax

Activitate Marbrax

nu am o asemenea clauza !!
sau poate ca statele au fost la misto, oricum e grav daca mi`au falsificat semnatura !!
am semnat state de plata pana acu 3 luni, banii i`am luat in mana, o sa ma duc la ITM sa vad care este treaba, mai mult ca sigur ca am lucrat legal decat 4 luni :( . Si inca ceva, angajatorul are vreo deducere de impozit sau vreun avanataj daca angajeaza studenti ?
Am si eu o problema

Am un contract de munca pe perioada determinata ( 4 luni ) inregistrat la ITM ( am un exemplar ), dupa terminarea contractului patronul mi`a zis ca a prelungit contractul inca 8 luni ( fara sa semnez nimic, fara sa primesc un act aditional sau alt CIM ) dupa cele 8 luni imi spune ca trebuie sa fac o declaratie pe proprie raspundere ca NU AM MAI AVUT CARTE DE MUNCA, am decis sa renunt pt ca deja treaba f dubioasa, imi dau demisia verbal, stiind ca contractul a expirat si nefiind nevoie cerere de demisie, dupa cateva zile ma suna si imi spune ca a apucat deja sa imi faca carte de munca si ca mi`a prelungit contractul inca 3 luni si ca daca vreau cartea de munca sa fac cerere de demisie si sa ma duc la ITM sa o ridic. Intre timp mi`am gasit de lucru (dupa cele 3 luni ), compania respectiva mi`a cerut sa imi fac actele pt a incheia contractul de munca. Cu 2 zile inainte de a expira presupusul contract l`am sunat pe fostul patron sa`l intreb cand trebuie sa ma duc sa iau caretea de munca, si imi zice ca pot imediat dupa terminarea celor 3 luni si ca cei de la ITM i`au zis sa duca o adeverinta pt a fi totul in regula. Dupa cateva ore ma suna si imi zice ca defapt contractul era pe 4 luni, i`am zis ca o sa fac cerere de demisie si a ramas sa i`o trimit.

1. Din cate am vazut in codul muncii prelungirea se face cu acordul scris al ambelor parti, ceea ce nu s-a intamplat ( asta numai daca mi s-a falsificat semnatura ); poate prelungi un contract individual de munca pe perioada determinata fara ca eu sa semnez ceva ?
2. Presupunem ca exista contractul ala, pot sa semnez alt contract cu o alta firma ? ce sanctiuni ar fi ?
3. cei la ITM imi pot furniza telefonic date despre contractul meu de munca ?