avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1762 soluții astăzi
Forum Activitate adela88-29

Activitate adela88-29

Răspuns la discuția Mostenire cu probleme
Multumesc mult. Ideea e ca nu poate vinde casa deoarece este in litigiu cu legea 10, sau se poate face act vanzare-cumparare chiar daca este cu aceasta lege/
Buna ziua.Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu raspunsuri/sfaturi in legatura cu urmatoarea problema. Bunica mea,in varsta de 87 de ani mi-a lasat mostenire in urma cu 2 ani casa unde locuieste impreuna cu mama mea si fratele meu,bunica fiind inca in viata.Bunica a facut un testament pentru mine,nu a putut face contract vanzare cumparare deoarece imobilul este cu legea 10 si este inca in litigiu. Bunica, are 2 copii,tatal meu,care a decedat anul trecut si inca o fiica care nu locuieste in Bucuresti. Problema este matusa mea,fiica bunicii,care ne suna frecvent pe mine si pe mama mea sa ne necajeasca,spune ca nu este de acord ca fratele meu sa locuiasca acolo,ca ea vrea o camera din casa sa o inchirieze,in conditiile in care casa are 2 camere, cavine cu politia,etc desi ea nu a contribuit cu nimic in acea casa. Acum bunica s-a dus la ea pentru 2 zile si nu vrea sa o mai lase sa revina in Bucuresti,nu ne-o da la telefon sa vorbim cu ea si tot asa. As dori sa intreb,ce drepturi are aceasta matusa si care sunt caile de atac impotriva ei sau daca bunica poate face vreun act sa o inlature definitiv pentru ca nu este corect,parintii mei au investit in acea casa,ea nu are nici un merit si in plus ne ameninta mereu ca ea are dreptul acolo, ca trimite politia,ca mama si fratele meu nu au mutatie acolo. Cum sa procedez,unde sa ma adresez pentru a se face dreptate/ Va multumesc anticipat.
Discuție Succesiune
Buna ziua. Am si eu doua intrebari daca ma puteti ajuta.Situatia este putin mai complicata. Parintii mei au un apartament pe numele lor,tatal meu a decedat acum 9 luni.Noi suntem 2 frati,practic am ramas copiii si mama.Fratele meu nu vrea sa deschidem succesiunea,nu vrea sa semneze.Bunica mea(mama tatalui meu) traieste inca,ea ar putea avea vreun drept la succesiune fiind ascendent?Cum trebuie sa procedez sa nu ma inlature?A....si acel apartament este inchiriat si toti banii ajung la fratele meu.....
Cea de-a doua intrebare: Bunica mea,locuieste cu mama si fratele meu.Acum 2 ani bunica a lasat un testament in favoarea mea deoarece nu imi poate face act vanzare-cumparare fiindca este o casa cu legea 10. Problema este ca fratele meu se comporta urat cu bunica ii vorbeste foarte urat si ea ar dori ca el sa nu mosteneasca nimic din casa ei si chiar si acum cat este in viata ar dori ca el sa nu mai locuiasca acolo. El are adresa in alta parte.Cum sa procedez cu bunica,unde sa merg cu ea sa faca o sesizare ca cineva sa il verifice pe fratele meu cum se comporta cu ea? Multumesc anticipat.