avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1619 soluții astăzi
Forum Activitate pysa

Activitate pysa

Buna ziua, Am nascut in Italia in luna aprilie , indeplinesc conditiile pt a lua concediu de crestere copil deoarece am 16 luni in ultimele 24 muncite,..medic de familie la fata in romania ..doar ca in perioada urmatoare as vrea sa stau in italia pt toate controalele la bebe si vaccinurile deoarece anul trecut in romania mi-au omorat copilul datorita superficialitatii medicilor, dar o sa revin in cateva luni in Romania
In dosar tre sa dau o declaratie cu motivul nasterii in Italia (acesta este intemeiat ) si inca una cum ca am rezidenta pe teritoriul tarii, astea le.am facut...urmeaza sa ma duc in romania sa depun dosarul ..
Intrebarea mea imi accepta dosarul? am inteles de la ceva fete ca ar putea sa se faca control acasa asa este?in cat timp ar veni controlul?
Multumesc !
O zi buna!
Buna ziua,in ultimii doi an am lucrat fara intrerupere insa din luna august am schimbat firma sunt angajata la o casa de pariuri am lucrat in cluj ,din august si pana acum, am am avut 22 zile de concediu medical si cele 84 zile concediu prenatal fiind insarcinata, am nascut pe 28 mai 2016, insa din nefericire copilul a murit dupa 10 minute de incercari disperate de resuscitare, acum sunt in concediu de lauzie de 43 zile, de cand am intrat in prenatal m.am mutat la ai mei in Braila , deoarece nu imi mai pot permite chiriile in cluj, as termina concediul de lauzie pe 10 -13 iulie...nu mai pot sa ma intorc a cluj, si ma gandeam sa vorbesc cu managerul sa intru in somaj.nu stiu exact cum as putea proceda cu cele 20 zile de preaviz, eu fiind in Braila, dar daca totusi as intra in somaj incepand cu luna august, avadn dreptul la 6 luni de somaj deoarece imi mai trebuie 3 luni sa am 5 ani lucrati , eu as vrea ca in septembrie sa fiu dinou insarcinat alfel nu pot trece peste trauma, imi doresc mult un copil.
As putea prelungi cu medicale si concediu de crestere? Cum se calculeaza concediile medicale pe ultumul an stiu ca ai dreptul la maxim 90 zile, si 84 zile de prenatal, daca as putea sa le iau pe toate 90 m.as incadra pana la termen, Dar daca din august anu trecut pana acum am luat 22 zile...?nu stiu daca imi pot gasi de munca acum intr.un timp asa scurt si nici nu ma simt pregatita psihic si fizic inca...plus ca nu vreau sa mai pun in pericol sarcina in niciun fel dupa trauma suferita de curand
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ,
O zi buna!