avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate Florina2222

Activitate Florina2222

Buna

Va rog sa ma ajutati cu o problema pe care o am.

Detin un teren proprietate privata, intra-vilan.

Pe acest teren vreau:

1. Doresc sa construiesc pe acest teren ,,sediul social'' al firmei cat si un punct de lucru (depozitare bunuri, birouri, etc), tot ce tine de activitatea firmei.

2. Sa construiesc locuinta personala, tot pe firma, cu banii firmei. Va fi o singura cladire care va contine si locuinta personala si zona de birouri si depozitare;

3. Familia noastra are si un ONG, care are angajati, diverse activitati specifice ONG-urilor, printre care si economice. Are nevoie de un sediu social cat si de zona de birouri, spatii depozitare, etc.

Firma nu are datorii la stat si nici eu nu am datorii.

Nu am bani sa fac constructia, dar firma ii are :)

Vreau sa inchiriez terenul meu firmei, pentru a face aceasta constructie.

Va rog mult sa imi spuneti:


- care este procedura legala prin care pot sa inchiriez terenul firmei pentru a face constructia?

- pot sa inchiriez acest teren la cele doua entitati juridice (S.R.L si ONG) atata timp cat sunt conduse tot de mine, pentru ca impreuna sa contribuie la aceasta constructie?
(Precizez ca momentan ambele sunt pe chirii pentru care se plateste lunar sume considerabile)

- nu exista un conflict de intereseze al mine in cele explicate mai sus, mai ales la ONG?

- avand in vedere ca este o constructie, adica o investitie mare, pe cat timp este normal / legal sa se faca aceasta inchiriere?

- care vor fi drepturile mele ca si proprietar daca voi inchiria acest teren pentru constructie?

- daca firma va avea probleme, datorii la stat, faliment, etc, ce se va intampla cu cladirea daca terenul este al meu?

- este legal sa se stipuleze in contractul de inchiriere ca, in cazul unui falimente sau a oricaror altor probleme de natura juridica / economica, cladirea sa ramana a proprietarului terenului?

- este legal, ca in calitate de proprietar al terenului sa pot si eu contribui la constructia cladirii din fonduri proprii si in felul acesta sa am o cota din cladire? In cazul unor probleme ale mele sau ale firmei cum se va rezolva impartirea cladirii?

Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Am infintat un ONG cu inca 2 persoane, apropiate mie.

ONG-ul are multe activitati, primeste donatii, facem treaba.

Intre timp am deschis si activitati economice in cadrul ONG-ului, prin care incercam sa ne auto-sustinem activitatea si ele merg foarte bine.

Eu sunt presedintele asociatiei, si sunt si angajata in cadrul ei pe un anumit post pentru care exercit o munca zilnica de 8 ore.

Personal detin si un S.R.L si sunt specializata si comunicare si marketing online.

Prin natura activitatii ONG-ului, acesta necesita o activitate sustinuta de marketing si comunicare. Am facut marketingul la ONG aproape 2 ani de zile, fara pretentii financiare, aproape zi de zi, peste cele 8 ore de munca pentru care sunt platita (pentru alta activitate), iar activitatea ONG-ului a crescut, s-a triplat.

Acum, munca de comunicare si marketing, imi ia zilnic 4-8 ore.

Asa ca, am facut un contract de prestari servicii intre SRL-ul meu si asociatia la care sunt presedinte si la care sunt angajata in acelasi timp. Deci, munca de comunicare si marketing o fac tot eu, dar o facturez pe firma mea.

Va rog sa imi spuneti:

- pot fi presedintele asociatiei si in acelasi timp angajatul asociatiei pe un post pentru care prestez o munca zilnica de 8 ore???

- sunt in conflict de interese daca eu in calitate de presedinte al asociatiei am semnat un contract de prestari servicii cu firma mea??? (si in acelasi timp sunt si angajatul asociatiei pe un alt post)