avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate Cris Rusu

Activitate Cris Rusu

Multumesc din suflet!
Pentru BODEALEX: Am spus mai sus ca Ministerul Culturii nu si-a dat acceptul ca institutia sa dea acest ajutor. Credeti ca e cazul sa ma mai duc o data la ei?
Pentru Tana: as dori si eu o copie dupa acel CCM pe 2006, din care ati citat, va rog.
Concluzia este ca am dreptul prin lege la acel ajutor.
Dar institutia nu il ofera. Ce am de facut mai departe? unde trebuie sa ma duc?
Revin... Ce mi-ati prezentat este legat de Indemnizatia pentru cresterea copilului...

Eu m-am legat de urmatorul articol din Contractul colectiv de munca Unic la nivel national pe anii 2005-2006

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor, acordat familiei, de un salariu mediu lunar pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii de baza; diferenta de 2 salarii se va plati dupa stabilirea, in conditiile legii, a cauzei decesului;
c) un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu de baza;
d) un salariu de baza platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.
Buna ziua. Desi sunt un membru nou inregistrat, caut de mult o solutie la problema mea si un mic ajutor, daca se poate...
Pe 28 ianuarie 2006 am nascut o fetita. Conform contractului de munca unic la nivel national pe 2005-2006, art. 51, lit. c, aveam dreptul sa primesc un salariu de baza ca ajutor pentru nastere. Am facut aceasta cerere in martie 2006, am predat-o si la sindicatul institutiei la care lucrez (Opera Nationala din Bucuresti) si raspunsul neoficial (caci scris inca nu am primit nimic) a fost ca ei (institutia) nu dau acesti bani, ca nu au acceptul Ministerului Culturii sa dea acest ajutor, si ca nu e precizat in Contractul colectiv la nivel de ramura, contract pe care nu il gasesc si nu pot face rost de el. Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in continuare, unde sa ma duc, cu ce acte, ce taxe trebuie sa platesc, daca am dreptul la acest ajutor, caci daca am dreptul, nu am de gand sa-i las sa scape... Va multumesc anticipat!