avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate cosminavasile

Activitate cosminavasile

Buna ziua,

Am primit in 10.04.2017 o somatie cu titlul executoriu cu privire la o amenda emisa in 15.05.2012 de CNADNR.
Problema este ca pana la data 10.04.2017 nu am fost informata de existenta acelui proces verbal de constatare a contraventiei, in plus la data de 12.09.2013 a fost vandut si scos din evidenta mjlocul de transport respectiv.
Conform normelor lor interne aceasta cerere de radiere a mijlocului de transport nu putea fi operta daca existau amenzi neachitate.
Intrebarea este : cum pot sa scap de aceasta amenda de care nu am fost informata timp de aprox. 5 ani? Amenda, care la 1 an si 4 luni nu exista in evidenta lor....pt ca eu mi-am vandut masina, dar vin dupa aprox 5 ani cu o somatie cu titlu executoriu?
Le-am facut o sesizare online iar rsp lor este: Urmare adresei dvs., inregistrata la Administratia .... sub nr.../25.04.2017, prin care ne aduceti la cunostinta ca in data de 12.09.2013 ati solicitat scoaterea dn evidenta a mijlocului de transport OPEL va facem cunoscut ca somatia nr.../28.03.2017 a fost intocmita pentru procesul verbal de constatare a contraventiei nr...15.05.2012 emis de CNADNR, prin urmare amenda a fost aplicata anterior cererii de scoatere din evidenta la care faceti referire.

Multumesc anticipat,