avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu_casoni

Activitate claudiu_casoni

Va multumesc pt raspuns, este foarte adevarat ca nu ma pricep la chestiile astea tocmai de asta am ajuns in aceasta situatie, stiu ca nu este de vina avocatul el isi face meseria, nu am stiut ca daca renunt la judecata trebuie sa platesc cheltuieli de judecata, sper sa rezolv ceva cu plangerea penala macar o parte din bani sa recuperez, sunt foarte dezamagit de toata povestea asta nu imi primesc banii pe 3 saptamani de lucru si pe langa faptul ca nu imi primesc banii trebuie sa platesc si cheltuielile de judecata, o sa platesc cheltuielile de judecata la avocat ca nu am de ales, daca nu platesc banii astia o sa platesc mai mult daca merge la un executor judecatoresc...
Multumesc pt raspuns, numai in romania se poate asa ceva muncesc nu imi primesc banii pe 3 saptamani lucrate aproape 200 de euro si mai trebuie sa platesc si 500 de lei la avocat, este bine ca justitia tine cu infractorii, si pt cei care au banii si influenta cum este fostul meu sef nu exista lege poate sa faca ce vrea...
Buna seara, am lucrat anu trecut la un bar la mine in oras, nu am primit banii care mi-au fost promisi de catre angajator si am adus o cerere de lichidare am stat 2 saptamani in preaviz desi nu trebuia sa dau previz daca fostul meu sef mi-o dat bani mai putini decat ne-am inteles, trebuia sa mai primesc banii pe 3 saptamani am incercat sa vb cu el nu a vrut sa vorbeasca cu mine si nu am primit banii, vazand ca nu are de gand sa imi dea banii am facut o plangere la ITM, l-am dat si in judecata, cei de la ITM dupa ce au fost in control la sediul firmei au constatat ca exista semnatura mea pe statul de plata al firmei desi eu nu am semnat nici un stat de plata am semnat doar contractul de munca, se pare ca cineva a semnat in locul meu pe statul de plata, vazand acest lucru am renuntat la cererea de chemare in judecata pt ca stiam ca asa cu semnaturile false nu mai aveam sanse sa castig procesul drept urmare am facut plangere penala la parchet si la politie pt fals si uz de fals, inca nu am primit nici un raspuns de la politie referitor la ancheta in schimb am primit o comunicare de la tribunal care ma instiinteaza ca mi-a fost acceptata renuntarea la judecata doar ca trebuie sa platesc suma de 500 de lei la avocatul firmei la care am lucrat suma ce reprezinta onorariul avocatului, am dreptul sa fac recurs in termen de 30 de zile, nu pot sa platesc banii astia nu am de unde si nu mi se pare normal sa fiu obligat eu sa platesc care nu mi-am primit banii pe 3 saptamani de lucru mai exact suma de 850 de lei... Dvs ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc mult pt raspuns!
Buna ziua, am lucrat barman la un bar la mine in oras in perioada 15 aprilie-2iunie, si am primit doar 800 de lei chiar daca m-am inteles cu fostul meu sef sa primesc 1000 de lei pe luna, vazand ca imi da bani mai putini decat ne-am inteles mi-am bagat lichidarea am stat si 2 saptamani in preaviz sperand ca o sa primesc si restul de bani dar nu i-am primit si nu am mai mers la lucru, acum patronul la care am lucrat nu vrea sa mai imi dea banii este vorba de banii pe 2 saptamani + ultimele zile de lucru 1 si 2 iunie si trebuie sa mai primesc diferenta de 125 de lei care trebuia sa ii primesc pe langa cei 800 ca a crescut salariul minim pe economie incepand cu data de 1 mai 2016 deci trebuie sa mai primesc in jur de 700 de lei, am facut niste sesizari si la ITM dar nu am primit inca nici un raspuns, Ce pot sa fac acum? Astept parerile dvs, multumesc.