avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate Ilie1977

Activitate Ilie1977

am depus oferta,arendasul si a dat acordul pentru pretul cerut dar nu ne a contactat pentru a cumpara efectiv.intrebarea mea este daca poate bloca la nesfarsit folosind acest drept de preemtiune?
arendasul se foloseste de acest drept de preemtiune pentru a bloca vanzarea terenului.ce ma sfatuiti in aceasta situatie?
daca semnez contract de arenda cu o terta persoana ,poate avea aceasta persoana drept de preemtiune?
nu am contractul,arendasul nu vrea sa mi l prezinte,l am vazut doar la primaria localitatii pe raza caruia se afla terenul.daca semnez un alta contract de arendare ce se poate intampla?
are drept de preemtiune chiar daca contractul de arenda nu este semnat cu mostenitorul adica EU, si cu parintele decedat?arendasul nu doreste decat sa blocheze vanzarea pentru a exploata in continuare terenul.ce ma sfatuiti in situatia asta? mentionez ca am un cumparator care m a sfatuit sa semnez un contract de arendare cu el pt a si exercita drept de preemtiune.
Buna ziua,

Se poate vinde un teren agricol mostenit de la parinti daca arendasul se opune ,avand un contract semnat cu unul dintre parinti, inainte de decesul acestuia?
Mentionez ca s a realizat succesiunea si eu sunt unicul mostenitor.Se poate realiza aceasta vanzare a terenului ,chiar daca arendasul are contract semnat cu unul dintre parinti ininte de decesul acestuia?